Wielkanoc 2023. Kiedy wypada? Od kiedy wiosenna przerwa świąteczna?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Co roku święta przypadają w innym terminie, a co za tym idzie, zmienia się także data wiosennej przerwy świątecznej w szkołach. Kiedy wypada Wielkanoc w 2023 roku i kiedy uczniowie mogą liczyć na dodatkowe wolne w szkole? Odpowiadamy.

Wielkanoc jest świętem ruchomym. Według ustaleń Kościoła katolickiego Niedziela Wielkanocna może być obchodzona najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Data Wielkanocy stanowi także wyznacznik dla Ministerstwa Edukacji i Nauki, kiedy należy wprowadzić wiosenną przerwę świąteczną w kalendarzu szkolnym. 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Wielkanoc 2023. Kiedy wypada? Od kiedy wiosenna przerwa świąteczna?

Wielkanoc zawsze obchodzona jest w niedzielę, którą poprzedza pierwsza wiosenna pełnia księżyca. W 2023 roku będzie to dokładnie 9 kwietnia. W Kościele katolickim przygotowania do Wielkanocy rozpoczynają się już w Środę Popielcową, która w tym roku wypadała 22 lutego. Od tego dnia rozpoczyna się trwający 40 dni Wielki Post.

Jak co roku Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek, czyli 6 kwietnia. Jest to również dzień, kiedy uczniowie rozpoczynają swoją wiosenną przerwę świąteczną. Wolne w szkołach według harmonogramu opublikowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki potrwa do 11 kwietnia. Uczniowie będą więc cieszyć się pełnymi sześcioma dniami wolnego.

Wielkanoc (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Dni wolne od pracy 2023 [LISTA]

Dni wolne od szkoły w 2023 roku. Kiedy wypadają? 

W nadchodzących miesiącach uczniów czekają także inne dni wolne od nauki:

  • 6-11 kwietnia 2023 - wiosenna przerwa świąteczna;
  • 1-3 maja - długi weekend majowy;
  • 8 czerwca - Boże Ciało (czwartek);
  • 24 czerwca - 31 sierpnia - wakacje
  • 1 listopada - Wszystkich Świętych (środa).

Oprócz wymienionych świąt dni wolne w szkołach gwarantować będą także egzaminy ósmoklasistów oraz matury, za których terminy odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Więcej o: