Wielka Brytania. Kiedy odbędzie się ceremonia koronacji Karola III? Jak będzie wyglądać?

Uroczysta koronacja Karola III zbliża się wielkimi krokami. Już w maju pierworodny syn królowej Elżbiety II oficjalnie założy koronę. Kiedy dokładnie się to wydarzy? Jakiego przebiegu uroczystości możemy się spodziewać?

Od śmierci sławnej na cały świat królowej Elżbiety II oczy wszystkich sympatyków rodziny królewskiej zwrócone są w stronę Karola III. Choć wraz z dniem odejścia królowej jej pierworodny syn automatycznie otrzymał tytuł króla, dopiero zbliżająca się koronacja oficjalnie przypieczętuje nową sprawowaną przez niego funkcję.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Koronacja Karola III już w tym roku. Kiedy dokładnie się odbędzie?

Zgodnie z informacją opublikowaną w październiku ubiegłego roku na oficjalnej stronie rodziny królewskiej, koronacja Karola III na króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz pozostałych suwerennych królestw wspólnoty odbędzie się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. To oznacza, że pomiędzy przejęciem tronu przez Karola III a uroczystością jego koronacji minie aż osiem miesięcy. Duży odstęp czasu pomiędzy tymi ważnymi datami wynika z potrzeby pozostawienia przestrzeni na żałobę po poprzednim panującym. Ponadto organizacja tak wielkiego wydarzenia jest dużym wyzwaniem i również wymaga czasu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Harry i MeghanEksmisja członków rodziny królewskiej. Polecenie wydał Król Karol III

Ceremonia koronacji Karola III. Jak będzie wyglądać?

Tegoroczna uroczystość koronacji Karola III ma nieznacznie odbiegać od dawniej przyjętych standardów. Choć na jej lokalizację wybrano Opactwo Westminsterskie, w którym koronacje odbywają się od ponad 900 lat, będzie ona znacznie skromniejsza niż poprzednie wydarzenie poświęcone królowej Elżbiecie II. Uroczystość ma potrwać trzy godziny i zostać poprowadzona przez arcybiskupa Canterbury. Zamiast spodziewanej liczby ośmiu tysięcy gości, rodzina królewska zdecydowała się zaprosić raptem dwa tysiące osób. Dzień po ceremonii poprowadzony zostanie koncert koronacyjny, w którym udział poza parą królewską wezmą również organizacje charytatywne. Poniedziałek zostanie natomiast ogłoszony świętem państwowym.

Wielka Brytania. Andrzej Duda na osobistej audiencji u Karola IIIAndrzej Duda u Karola III. Na spotkanie z królem wszedł tylko fotograf

Więcej o: