Kiedy odbędą się wybory prezydenckie? Co z parlamentarnymi? Możliwe daty

Wybory prezydenckie w Polsce odbywają się co pięć lat. Jedna osoba może pełnić swój urząd nie dłużej niż przez dwie kadencje. Kiedy zmieni się rezydent Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie?

Wybory prezydenckie odbywają się raz na pięć lat, po zarządzeniu marszałka Sejmu. Mogą być one jednak zorganizowane wcześniej z przyczyn szczególnych, np. ze względu na rezygnację z urzędu lub śmierć głowy państwa. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Andrzej Duda bywa groźny, czyli dlaczego głowa państwa... traci głowę

Kiedy wybory prezydenckie w Polsce? 

W 2015 roku Andrzej Duda w drugiej turze pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Uzyskał wówczas 51,55 proc. głosów ważnych. W 2020 roku zmierzył się z Rafałem Trzaskowskim. Wygraną zapewniło mu 51,03 proc. Kolejne wybory prezydenckie odbędą się dopiero w 2025 roku. Ich data - zgodnie z konstytucją - przypada nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed zakończeniem urzędowania głowy państwa.

Jedna osoba może pełnić swój urząd nie dłużej niż przez dwie kadencje. Kandydat na Prezydenta RP musi spełniać następujące warunki:

  • być obywatelem Polski,
  • ukończyć 35 lat,
  • zebrać co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia.

Oświadczenie Prezydenta RP Andrzeja DudyKto mógłby zostać nowym prezydentem Polski? Trwają spekuluje

Wybory parlamentarne już w listopadzie

W tym roku Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do Sejmu (460 posłów) i Senatu (100 senatorów). Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 13 października 2019 r. Możliwe terminy, w których mogłyby się odbyć kolejne to niedziele:

  • 15 października,
  • 22 października,
  • 29 października
  • 5 listopada.

Zgodnie z konstytucją "wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu".

Cyberatak - zdjęcie ilustracyjneHakerzy z Rosji zakłócą wybory w Polsce? Trenują teraz na Czechach

 

Więcej o: