Świadczenie pielęgnacyjne wyższe o kilkaset złotych. Ile wynosi w 2023 roku?

Świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje osobie, która zajmuje się bliskim z niepełnosprawnościami. Ile wynosi w 2023 roku? Na kolejną podwyżkę trzeba poczekać.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku wynosi dokładnie 2458 złotych brutto (o 339 zł brutto więcej niż w roku ubiegłym). Waloryzacja jest powiązana ze wzrostem płacy minimalnej. Co prawda w tym roku szykuje się kolejna podwyżka, jednak nie dotyczy ona opiekunów osób z niepełnosprawnościami. 

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Kraków. Fałszywa lekarka i pracownica ZUS oszukiwały seniorów "na legendę". Policja zatrzymała proceder

Świadczenie pielęgnacyjne 2023. Kolejny wzrost w 2024 roku

Drugi wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego 1 stycznia 2024 roku.

- W roku 2023 świadczenie pielęgnacyjne po zastosowaniu ww. mechanizmu waloryzacji wyniesie 2458 zł miesięcznie. Natomiast wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, który nastąpi w drugim terminie roku 2023, tj. 1 lipca, zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego czyli 1 stycznia 2024 roku - przytacza słowa wiceministerki rodziny i polityki społecznej Barbary Sochy portal prawo.pl.

Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne należy złożyć wniosek. Aktualny wzór dokumentu znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pod adresem: gov.pl/web/rodzina. Wniosek można złożyć w dwóch formach:

  • w formie papierowej - w urzędzie gminy lub miasta, w ośrodku pomocy społecznej czy innej jednostce organizacyjnej;
  • w formie elektronicznej - za pośrednictwem portalu Emp@tia.

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne)Waloryzacja emerytur. O tyle wzrosły kwoty świadczenia od 1 marca

Kto może liczyć na świadczenie pielęgnacyjne?

Ministerstwo Zdrowia i Polityki Społecznej zaznacza, że warunkiem pobierania świadczenia jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.

O zasiłek może ubiegać się:

  • matka albo ojciec,
  • faktyczny opiekun dziecka,
  • osoba, która jest rodziną zastępczą spokrewnioną, na przykład rodzeństwo, dziadkowie,
  • inna osoba, która według przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest zobowiązana do płacenia alimentów, poza osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności. 

Świadczenie pielęgnacyjne - zdjęcie ilustracyjneŚwiadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku. Komu nie przysługuje? [PORADNIK]

Więcej o: