Kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku? W marcu przejdziemy na czas letni

W związku ze zbliżającą się wiosną, coraz szybciej nadchodzi moment zmiany czasu na letni. Dodatkowo trwają prace nad zaprzestaniem corocznego przestawiania zegarków. Z jakich powodów przestawiamy czas, kiedy przestaniemy to robić i co się zmieni?

Zmiana czasu została zapoczątkowana w 1977 roku. Jej główną inicjatywą było zachowanie optymalnych korzyści występujących w czasie zimy oraz lata, wynikających z cech tych pór. Czas letni przez cały rok mógłby doprowadzić do większej ilości ciemnych poranków w okresie jesienno-zimowym i dłuższego występowania naturalnego światła w popołudnia. Natomiast czas zimowy obowiązujący przez cały rok doprowadziłby do jaśniejszych poranków o każdej porze roku i krótszych popołudni z naturalnym światłem, co stanowiłoby problem w okresie wiosenno-letnim.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Na co wpływa zmiana czasu na letni i zimowy?

Dwukrotna zmiana czasu pozwala - według zwolenników zmian - na m.in. na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ ciemny poranek powoduje gorszą widoczność, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wypadków i kolizji w godzinach wzmożonego ruchu, a ciemny wieczór sprawia, że pogarszają się warunki podczas powrotu do domu. Występowanie naturalnego oświetlenia wpływa również na wykonywanie określonych zawodów takich jak np. rolnictwo, leśnictwo i budownictwo, których pracownicy musieliby wykorzystywać sztuczne oświetlenie do pracy.

Negatywnymi stronami zmiany czasu są m.in. opóźnienia w komunikacji miejskiej i stres ludzi oraz zwierząt domowych przyzwyczajonych do ustalonych pór - jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Miar.

Kiedy zmieniamy czas na letni i kiedy nastąpi koniec zmian?

Czas zimowy na letni w 2023 roku zmieni się w nocy z soboty 25 na 26 marca w niedzielę. Zegarki przestawią się o z godziny 2:00 na 3:00.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Według komunikatu Komisji Europejskiej z 2021 roku, wszystkie kraje członkowskie EU w latach 2022-2026 muszą przygotowywać przepisy prawne, według których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu, co sugeruje, że po tym czasie mogą zostać wprowadzone ewentualne zmiany.

Więcej o: