Kiedy przestawiamy zegarki w 2023 roku? W marcu przejdziemy na czas letni

W związku ze zbliżającą się wiosną, coraz szybciej nadchodzi moment zmiany czasu na letni. Dodatkowo trwają prace nad zaprzestaniem corocznego przestawiania zegarków. Z jakich powodów przestawiamy czas, kiedy przestaniemy to robić i co się zmieni?

Zmiana czasu została zapoczątkowana w 1977 roku. Jej główną inicjatywą było zachowanie optymalnych korzyści występujących w czasie zimy oraz lata, wynikających z cech tych pór. Czas letni przez cały rok mógłby doprowadzić do większej ilości ciemnych poranków w okresie jesienno-zimowym i dłuższego występowania naturalnego światła w popołudnia. Natomiast czas zimowy obowiązujący przez cały rok doprowadziłby do jaśniejszych poranków o każdej porze roku i krótszych popołudni z naturalnym światłem, co stanowiłoby problem w okresie wiosenno-letnim.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Na co wpływa zmiana czasu na letni i zimowy?

Dwukrotna zmiana czasu pozwala - według zwolenników zmian - na m.in. na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ ciemny poranek powoduje gorszą widoczność, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wypadków i kolizji w godzinach wzmożonego ruchu, a ciemny wieczór sprawia, że pogarszają się warunki podczas powrotu do domu. Występowanie naturalnego oświetlenia wpływa również na wykonywanie określonych zawodów takich jak np. rolnictwo, leśnictwo i budownictwo, których pracownicy musieliby wykorzystywać sztuczne oświetlenie do pracy.

Negatywnymi stronami zmiany czasu są m.in. opóźnienia w komunikacji miejskiej i stres ludzi oraz zwierząt domowych przyzwyczajonych do ustalonych pór - jak czytamy na stronie Głównego Urzędu Miar.

Temperatura w Polsce we wtorekKiedy przyjdzie wiosna i ocieplenie? W tym tygodniu 15 stopni Celsjusza

Kiedy zmieniamy czas na letni i kiedy nastąpi koniec zmian?

Czas zimowy na letni w 2023 roku zmieni się w nocy z soboty 25 na 26 marca w niedzielę. Zegarki przestawią się o z godziny 2:00 na 3:00.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl.

Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów? Czy to już ostatni raz? (zdjęcie ilustracyjne)Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów?

Według komunikatu Komisji Europejskiej z 2021 roku, wszystkie kraje członkowskie EU w latach 2022-2026 muszą przygotowywać przepisy prawne, według których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu, co sugeruje, że po tym czasie mogą zostać wprowadzone ewentualne zmiany.

Więcej o: