Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Nie jest uzależnione od dochodów rodziny, a jedynym warunkiem uzyskania pieniędzy jest złożenie wniosku. W związku z wprowadzoną w 2021 roku reformą w programie 500 plus, rodzice są zmuszeni co roku składać na nowo dokument potwierdzający chęć skorzystania ze świadczenia. Do kiedy można składać taki wniosek i jaki termin jest najdogodniejszy? Podpowiadamy.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 lutego 2023 roku rozpoczął nabór wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Okres ten będzie trwał od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Terminy podawane przez ZUS dotyczą wniosków, które przedłużają przyznane już wcześniej przez zakład świadczenie. Aby zachować ciągłość, najlepiej złożyć wniosek przed upływem 30 kwietnia 2022 roku. Zagwarantuje to wypłatę pieniędzy do 2 miesięcy od daty dostarczenia niezbędnych dokumentów. W przypadku spóźnień w złożeniu wniosku ZUS gwarantuje wypłatę wyrównania.
Osobom, które złożą prawidłowo wypełnione wnioski:
Każdemu ze świadczeniobiorców przydzielana jest przez ZUS jedna stała data wypłaty pieniędzy pochodzących z 500 plus. Mogą oni więc otrzymać świadczenie 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dnia miesiąca.
Wniosek 500 plus podobnie jak w latach ubiegłych składać można przez internet:
Aby dodatkowo usprawnić proces składania wniosków Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pod koniec ubiegłego roku uruchomił pierwszą aplikację mobilną mZUS. Dzięki niej użytkownicy systemów Android oraz iOS mogą łatwiej i szybciej nie tylko złożyć sam wniosek, ale także m.in. kontrolować datę jego rozpatrzenia.