Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus? Lepiej się pospiesz, jeżeli chcesz zachować ciągłość świadczenia

Od 1 lutego ruszył nabór nowych wniosków do programu 500 plus. Od 2021 roku decyzją Rządu rodzice wnioski o przyznanie świadczenia muszą składać co roku. Aby zachować ciągłość świadczenia, istotny jest termin złożenia dokumentu. Odpowiadamy, do kiedy można złożyć wniosek o przyznanie świadczenia 500 plus i jaki termin będzie najwłaściwszy.

Świadczenie 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Nie jest uzależnione od dochodów rodziny, a jedynym warunkiem uzyskania pieniędzy jest złożenie wniosku. W związku z wprowadzoną w 2021 roku reformą w programie 500 plus, rodzice są zmuszeni co roku składać na nowo dokument potwierdzający chęć skorzystania ze świadczenia. Do kiedy można składać taki wniosek i jaki termin jest najdogodniejszy? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Do kiedy złożyć wniosek o 500 plus?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 lutego 2023 roku rozpoczął nabór wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Okres ten będzie trwał od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku. Terminy podawane przez ZUS dotyczą wniosków, które przedłużają przyznane już wcześniej przez zakład świadczenie. Aby zachować ciągłość, najlepiej złożyć wniosek przed upływem 30 kwietnia 2022 roku. Zagwarantuje to wypłatę pieniędzy do 2 miesięcy od daty dostarczenia niezbędnych dokumentów. W przypadku spóźnień w złożeniu wniosku ZUS gwarantuje wypłatę wyrównania.

Osobom, które złożą prawidłowo wypełnione wnioski:

  • w maju 2023 roku - ZUS zagwarantuje wypłatę świadczenia do 31 lipca, wraz z wyrównaniem kwoty od czerwca, 
  • w czerwcu 2023 roku - wypłata pieniędzy nastąpi do 31 sierpnia, wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, 
  • w lipcu 2023 roku - wypłata pieniędzy nastąpi do 30 września, wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca, 
  • w sierpniu 2023 roku - ZUS wypłaci pieniądze do 31 października, wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia. 

Każdemu ze świadczeniobiorców przydzielana jest przez ZUS jedna stała data wypłaty pieniędzy pochodzących z 500 plus. Mogą oni więc otrzymać świadczenie  2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22 dnia miesiąca. 

500 plus (zdjęcie ilustracyjne)500 plus traci na wartości. O ile świadczenie podniosłaby waloryzacja?

Jak złożyć wniosek o świadczenie 500 plus?

Wniosek 500 plus podobnie jak w latach ubiegłych składać można przez internet:

  • na portalu PUE ZUS,
  • na portalu Ministerstwa Rodziny - Emp@tia,
  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Aby dodatkowo usprawnić proces składania wniosków Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pod koniec ubiegłego roku uruchomił pierwszą aplikację mobilną mZUS. Dzięki niej użytkownicy systemów Android oraz iOS mogą łatwiej i szybciej nie tylko złożyć sam wniosek, ale także m.in. kontrolować datę jego rozpatrzenia. 

Więcej o: