Zmiana czasu na letni 2023. Kiedy przestawiamy wskazówki zegarów? Czy to już ostatni raz?

Zmiana czasu z zimowego na letni już niedługo. Czy będzie to już ostatni raz, gdy "przestawimy zegarki"? Wiceszefowa MRiT Olga Semeniuk-Patkowska dała jednoznaczną odpowiedź.

Najbliższa czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca. Przestawimy wtedy wskazówki zegarów o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Nadal będzie trzeba pamiętać o przekręceniu wskazówek w zegarach analogowych, natomiast w telefonach komórkowych i komputerach czas zmieni się automatycznie.

Wielkanoc (zdjęcie ilustracyjne) Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Dni wolne od pracy 2023 [LISTA]

Kiedy ostatnia zmiana czasu? Raczej nieprędko. Komentarz MRiT

Wiosenna i jesienna zmiana czasu w Unii Europejskiej przypadają kolejno na ostatni weekend marca i ostatni weekend października. Kwestię tę reguluje prawo europejskie. Jak wyjaśniła w 2021 roku wiceszefowa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Olga Semeniuk-Patkowska, "Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego [...] do 2026 roku". - Ministerstwo nie pracuje nad zniesieniem zmian czasu - podkreśliła.

Zgodnie z harmonogramem następna zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 28 na 29 października.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Prawie 80 proc. Polaków chciałoby zniesienia zmian czasu

Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez CBOS na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wykazało, że zmiana czasu nie podoba się aż 78,3 proc. respondentów. Większość z nich (74 proc.) zadeklarowała, że gdyby w Polsce obowiązywał jeden czas, to bardziej odpowiadałby im czas letni środkowoeuropejski, na który przestawiamy wskazówki pod koniec marca.

Najnowsze informacje znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Sondaż ponowiono w 2019 roku. Wówczas przeciwnych zmianie czasu było 79,2 proc. badanych.

Tulipany w wazonie (zdjęcie ilustracyjne) Co zrobić, żeby tulipany nie opadły za szybko? Są na to proste sposoby

Więcej o: