Trzynasta emerytura 2023. Kiedy świadczenie trafi do emerytów?

Wypłata tegorocznej "trzynastki" dla emerytów zbliża się wielkimi krokami. Trzynasta emerytura jest szczególnie wyczekiwana w związku z rosnącymi kosztami życia, które szczególnie odczuwają osoby starsze z niskimi świadczeniami. Ile wyniesie w tym roku "trzynastka" i kiedy trafi do świadczeniobiorców?

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, gwarantowane ustawowo, bez względu na dochody świadczeniobiorcy. Trafia ono do osób, które na dzień 31 marca bieżącego roku mają prawo do emerytury, renty, zasiłku przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz świadczenia dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Trzynasta emerytura 2023. Kiedy trafi do emerytów?

Termin oraz to, na jakich zasadach wypłacana jest coroczna "trzynastka" reguluje Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zgodnie z jej treścią wypłata trzynastej emerytury powinna nastąpić w kwietniu bieżącego roku. Emeryci otrzymają wtedy dodatkowe świadczenie razem ze swoją stałą emeryturą. Wyjątek stanowią osoby, którym przysługuje świadczenie lub zasiłek przedemerytalny - dla nich wypłata "trzynastki" przypada dopiero na maj.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niedawna wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego sugerowała, jakoby tegoroczne świadczenia miały trafić do seniorów dopiero na przełomie maja i czerwca. O jego wystąpieniu w klubie seniora w Gryfowie Śląskim pisaliśmy w poniższym artykule. Rzecznik rządu Piotr Müller szybko wydał jednak oświadczenie, w którym stwierdził, że było to jedynie przejęzyczenie premiera. Potwierdził on również, że trzynasta emerytura zostanie wypłacona emerytom w ustawowym terminie.

Ile wyniesie tegoroczna "trzynastka"?

Trzynasta emerytura jest zawsze równowartością minimalnej emerytury obowiązującej od marca bieżącego roku. Po tegorocznej waloryzacji wynoszącej 14,8 procent wynosi ona 1588,44 zł. brutto. Na seniorów czeka także "czternastka", której opracowaniem zajmuje się obecnie rząd.

Więcej o: