Do kiedy trzeba złożyć korektę zeznania PIT? Gdzie to zrobić? [PORADNIK]

Ile czasu ma podatnik na złożenie korekty zeznania podatkowego? Gdzie to zrobić? Czy złożenie korekty opóźnia zwrot podatku? Wyjaśniamy.

Korekta jest konieczna, gdy podatnik uświadomi sobie, że zrobił błąd w zeznaniu podatkowym, które przesłał już do urzędu skarbowego.

Ile jest czasu na skorygowanie deklaracji podatkowej za 2022 rok?

Korekta rocznego zeznania PIT powinna zostać złożona, zanim upłynie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przedawnienie następuje po pięciu latach od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku. Tak więc zeznania za 2022 rok trzeba zatem skorygować do końca 2028 roku.

"Po tym terminie nie ma sensu składanie zeznania rocznego, gdyż organ podatkowy nie będzie miał już prawa do egzekwowania należności" - wyjaśnia portal podatnik.info. Autor artykułu zauważa jednak, że jednak, że fiskus bardzo rzadko "zapomina" o ściągnięciu zaległości, więc korekta powinna zostać złożona jak najszybciej. "Czekanie na upływ terminu przedawnienia może skończyć się wszczęciem postępowania podatkowego i koniecznością zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami" - podkreśla.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Gdzie złożyć korektę deklaracji podatkowej?

Można to zrobić zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje albo w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Czy złożenie korekty opóźnia wypłatę zwrotu podatku?

Jak tłumaczy rządowy serwis podatki.gov.pl, nadpłata podatku zostaje zwrócona w ciągu 45 dni od dnia złożenia korekty zeznania.

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Czy korektę zeznania PIT trzeba jakoś uzasadnić?

Jeżeli korekta zeznania PIT nie jest składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, to nie wymaga uzasadnienia - informuje rządowy portal.

Więcej o: