Mimo że najbardziej znanym marcowym świętem jest Dzień Kobiet, z roku na rok Dzień Mężczyzn zyskuje coraz większą popularność. Stanowi okazję do wspólnego świętowania, a także docenienia mężczyzn dookoła nas, nie tylko drugich połówek, ale także ojców, dziadków, czy kolegów z pracy. Kiedy świętujemy Dzień Mężczyzn i skąd wzięła się ta tradycja?
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Wiele państw obchodzi Międzynarodowy Dzień Mężczyzn 19 listopada. W Polsce jednak święto to wypada znacznie wcześniej. Panowie obchodzą je dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. W 2023 roku jest to piątek.
Skąd taka rozbieżność w świętowaniu na świecie i w Polsce? Polską datę podyktował niejako Kościół katolicki. Tego dnia obchodzone jest przez wiernych wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się wiary chrześcijańskiej. W tym samym dniu ustanowiono w naszym kraju także Dzień Mężczyzn.
Na świecie oficjalne obchody Dnia Mężczyzn rozpoczęły się 19 listopada 1999 roku. Uroczystość została zapoczątkowana przez Trynidad i Tobago. Pomysłem zainteresowała się Organizacja Narodów Zjednoczonych, która uznała Dzień Mężczyzn za idealny symbol równości płci. Święto było niejako odpowiedzią na popularny na całym świecie Dzień Kobiet. Tym samym ONZ ustanowiło go oficjalnym świętem, do którego obchodów z czasem dołączały kolejne państwa takie jak: Stany Zjednoczone, Holandia, Kanada, czy Wielka Brytania.