13. emerytura. Kiedy rozpoczną się wypłaty zwaloryzowanego świadczenia?

Zbliża się dzień, na który czekało wielu emerytów, zostanie wypłacona 13. emerytura. W tym roku kwota wzrośnie za sprawą waloryzacji. Kiedy można spodziewać się wypłaty świadczenia?

Tegoroczne świadczenie zostało poddane waloryzacji, co oznacza, że od marca jego wysokość wynosi 1588 zł brutto, co daje 1445 zł na rękę. Jednak w tej kwocie otrzymają ją jedynie nieliczni, ze względu na wygaśnięcie rozporządzenia, które w ubiegłym roku zwalniało seniorów z podatku, co skutkuje tym, że część z nich na konto dostanie nawet o 190 zł mniej.

Kiedy rozpoczną się wypłaty 13. emerytury?

Niedawno premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że 13. emerytury będą wypłacane w maju lub czerwcu. Wypowiedź ta została sprostowana.

Jak poinformowała ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Programu 1. Polskiego Radia, wypłaty świadczenia rozpoczną się w kwietniu. Jednocześnie uściśliła, że część świadczeniobiorców może spodziewać się wypłaty w maju lub w czerwcu.

- Na 31 marca ustalamy, czy jest prawo do 13. emerytury, czyli czy jest pobierana emerytura, czy też renta socjalna lub rodzinna - poinformowała ministerka Maląg.

Więcej podobnych treści znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

Komu przysługuje 13. emerytura?

O 13. emeryturę ubiegać się może każdy senior, który do 31 marca pobiera świadczenia takie jak: emerytury, renty, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, świadczenie dla niewidomych ofiar działań wojennych, czy rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Aby otrzymać zwaloryzowaną kwotę, nie jest konieczne składanie dodatkowych wniosków, ponieważ procedura ta przebiegnie z urzędu. Każdy emeryt zostanie poinformowany przez ZUS o wysokości swojego świadczenia. Jest to szczególnie istotne ze względu na to, że oszuści wykorzystują zamieszanie do wyłudzenia danych osobowych i kradzieży pieniędzy.

Więcej o: