Jak mierzyć ciśnienie krwi w domu? Jaki wynik jest prawidłowy? [PORADNIK]

Mierzenie ciśnienia krwi to jedno z najprostszych badań, które można wykonać samodzielnie w domu. Jednocześnie jest niezwykle istotne w diagnostyce niebezpiecznych chorób. Podpowiadamy, w jaki sposób zmierzyć ciśnienie w domowych warunkach, aby wynik był wiarygodny oraz jak poprawnie odczytać wartości podane przez ciśnieniomierz.

Regularne badanie ciśnienia krwi pozwala zapobiegać takim chorobom jak nadciśnienie, które niejednokrotnie może doprowadzić m.in. do udarów mózgu, czy zawałów serca. Mimo że ciśnienie tętnicze można zmierzyć bardzo łatwo w warunkach domowych, równie łatwo jest popełnić błąd przy przeprowadzanym badaniu. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie oraz jak poprawnie odczytać wynik z ekranu ciśnieniomierza.  

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Prawidłowe ciśnienie krwi. Jak mierzyć je w domu?

Pomiar ciśnienia tętniczego jest niezwykle łatwo dostępnym i bezbolesnym badaniem, które samodzielnie można wykonać w domu. W tym celu wystarczy wyposażyć się w ciśnieniomierz, który na bieżąco pozwoli monitorować stan zdrowia. Jeżeli badanie zostanie przeprowadzone prawidłowo, maszyna dokona wszystkich niezbędnych obliczeń, które następnie pojawią się na ekranie. Aby prawidłowo rozpocząć badanie, należy przede wszystkim:

  • 30 minut przed mierzeniem ciśnienia krwi ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napoi energetycznych, a także powstrzymać się od palenia papierosów i stosowania leków, które mogą zaburzyć wyniki pomiaru,
  • przed rozpoczęciem pomiaru odpocząć około 15 minut, zwłaszcza jeżeli wcześniej doszło do jakiejkolwiek formy wysiłku fizycznego.

Po odpowiednim przygotowaniu można przystąpić do badania. Pomiar ciśnienia krwi powinien zostać wykonany, na tej ręce, która nie jest dominująca (praworęczne osoby powinny wykonać badanie na lewej ręce). Po przyjęciu odpowiedniej postawy ciała - według wszystkich wytycznych jest to pozycja siedząca - opaskę ciśnieniomierza należy założyć około 2-3 cm nad zgięciem łokcia tak, aby mogły się pod nią zmieścić 2 palce. Stabilna, wyprostowana ręka z założoną opaską powinna być luźno oparta o stół, z dłonią skierowaną ku górze. Nie należy zaciskać pięści. Po włączeniu ciśnieniomierza pomiar zostanie dokonany automatycznie. 

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego?

To, co istotne przy pomiarach ciśnienia krwi to ich regularność. Badanie należy wykonywać 2 razy dziennie o tych samych porach. Dobrze jest także wykonać badanie dwukrotnie, zachowując kilkuminutowy odstęp pomiędzy pomiarami. Pozwoli to na potwierdzenie dokładności wyniku. Podczas mierzenia ciśnienia krwi wyznaczane są dwa parametry - wartość skurczowa oraz wartość rozkurczowa ciśnienia tętniczego. Prawidłowy wynik to 140/90 mmHg. Wartości powyżej prawidłowego wyniku mogą świadczyć o niebezpiecznym dla zdrowia nadciśnieniu. W przypadku badania z wynikiem poniżej 100/60 mmHG można mówić o zbyt niskim ciśnieniu tętniczym. 

Nadciśnienie tętnicze - cichy zabójca

Nadciśnienie jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Przez długi czas może nie powodować żadnych dolegliwości, jednocześnie powoli wyniszczając organizm. Nieleczone nadciśnienie może zwiększyć ryzyko wielu chorób, w tym: 

  • udaru mózgu,
  • zawału serca,
  • uszkodzenia nerek,
  • retinopatii nadciśnieniowej,
  • powikłań ze strony układu nerwowego.

Niezwykle istotne jest więc kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego, które w wielu przypadkach jest mocno zaniedbywane. 

Więcej o: