Regularne badanie ciśnienia krwi pozwala zapobiegać takim chorobom jak nadciśnienie, które niejednokrotnie może doprowadzić m.in. do udarów mózgu, czy zawałów serca. Mimo że ciśnienie tętnicze można zmierzyć bardzo łatwo w warunkach domowych, równie łatwo jest popełnić błąd przy przeprowadzanym badaniu. Podpowiadamy, w jaki sposób prawidłowo mierzyć ciśnienie oraz jak poprawnie odczytać wynik z ekranu ciśnieniomierza.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Pomiar ciśnienia tętniczego jest niezwykle łatwo dostępnym i bezbolesnym badaniem, które samodzielnie można wykonać w domu. W tym celu wystarczy wyposażyć się w ciśnieniomierz, który na bieżąco pozwoli monitorować stan zdrowia. Jeżeli badanie zostanie przeprowadzone prawidłowo, maszyna dokona wszystkich niezbędnych obliczeń, które następnie pojawią się na ekranie. Aby prawidłowo rozpocząć badanie, należy przede wszystkim:
Po odpowiednim przygotowaniu można przystąpić do badania. Pomiar ciśnienia krwi powinien zostać wykonany, na tej ręce, która nie jest dominująca (praworęczne osoby powinny wykonać badanie na lewej ręce). Po przyjęciu odpowiedniej postawy ciała - według wszystkich wytycznych jest to pozycja siedząca - opaskę ciśnieniomierza należy założyć około 2-3 cm nad zgięciem łokcia tak, aby mogły się pod nią zmieścić 2 palce. Stabilna, wyprostowana ręka z założoną opaską powinna być luźno oparta o stół, z dłonią skierowaną ku górze. Nie należy zaciskać pięści. Po włączeniu ciśnieniomierza pomiar zostanie dokonany automatycznie.
To, co istotne przy pomiarach ciśnienia krwi to ich regularność. Badanie należy wykonywać 2 razy dziennie o tych samych porach. Dobrze jest także wykonać badanie dwukrotnie, zachowując kilkuminutowy odstęp pomiędzy pomiarami. Pozwoli to na potwierdzenie dokładności wyniku. Podczas mierzenia ciśnienia krwi wyznaczane są dwa parametry - wartość skurczowa oraz wartość rozkurczowa ciśnienia tętniczego. Prawidłowy wynik to 140/90 mmHg. Wartości powyżej prawidłowego wyniku mogą świadczyć o niebezpiecznym dla zdrowia nadciśnieniu. W przypadku badania z wynikiem poniżej 100/60 mmHG można mówić o zbyt niskim ciśnieniu tętniczym.
Nadciśnienie jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Przez długi czas może nie powodować żadnych dolegliwości, jednocześnie powoli wyniszczając organizm. Nieleczone nadciśnienie może zwiększyć ryzyko wielu chorób, w tym:
Niezwykle istotne jest więc kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego, które w wielu przypadkach jest mocno zaniedbywane.