Jak pielęgnować storczyki? Co zrobić, żeby kwitły? Domowy sposób na doskonały nawóz

Storczyki to kwiaty niezwykle popularne w polskich domach. Wiele osób ma jednak problem z ich prawidłową pielęgnacją. Sprawdź, jak odpowiednio zajmować się storczykiem i w jaki domowy sposób wspomóc jego kwitnienie.

Storczyki to kwiaty, które można spotkać w wielu polskich domach. Najpiękniej wyglądają w momencie kwitnienia. Są to jednak rośliny wymagające. Aby odwdzięczyły się nam kolorowymi kwiatami, trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Zamiast głowić się nad tym, jaką odżywkę kupić, wypróbuj patent, do którego wykorzystasz jeden składnik ze swojej kuchni - pamiętaj jednak, że nie jest to magiczny środek, musisz zadbać również o inne aspekty pielęgnacji. 

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Jak pielęgnować storczyki? Pamiętaj o odpowiednim podlewaniu

Storczyki są kwiatami, które potrzebują jasnego miejsca z dostępem do światła rozproszonego. Latem lepiej zabrać je więc z parapetu i odstawić nieco dalej, by promienie słoneczne nie poparzyły rośliny. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych roślin - wolą być podlewane rzadko, lecz obficie. Jak to zrobić odpowiednio? 

Co około 7 do 10 dni możesz wstawić doniczkę do miski z wodą i zostawić ją na kilka minut. Dlaczego lepiej nie wlewać wody do podłoża? Roślina "nie lubi", gdy jej korzenie zbyt długo pozostają mokre. Idealna temperatura dla tych kwiatów to od 18 do 24 stopni Celsjusza - niższa w nocy, a wyższa w ciągu dnia. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pełnia Księżyca Pełnia Robaczego Księżyca. To wyjątkowe zjawisko już niebawem

Domowy sposób na storczyki. Będą kwitnąć jak szalone! 

By storczyk wypuszczał wiele pięknych kwiatów z nowego pędu, warto zastosować domowy wywar z czosnku. Ma on właściwości grzybobójcze, dlatego nasza roślina będzie zabezpieczona przed chorobami. Czosnek zawiera też w sobie wiele składników odżywczych, które sprawią, że kwiat będzie długo i obficie kwitł. Poniżej przedstawiamy przepis na domowy nawóz:

  • weź trzy ząbki czosnku, rozgnieć je, wrzuć do słoika;
  • zalej ciepłą wodą (przegotowaną);
  • odstaw na co najmniej dobę;
  • wlej mieszankę do miski, wsadź do niej doniczkę ze storczykiem;
  • po 30 minutach wyjmij kwiat z wody. 

Szybszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czosnku w proszku. Zanim go jednak użyjesz, sprawdź, czy nie ma on dodatków takich jak sól, barwniki czy konserwanty. Jeśli wszystko jest w porządku, łyżeczkę czosnku rozpuść w wodzie, a następnie namocz w niej kwiaty. Możesz też posypać podłoże rośliny tą samą ilością przyprawy. 

Pamiętajmy jednak, że oprócz wykorzystania czosnku, należy też trzymać się innych wyżej wymienionych zasad - jak odpowiednie naświetlenie czy podlewanie. Zimą, gdy storczyk nie kwitnie, warto też przestawić go na spoczynek w chłodzie (15-18 st. C) na ok. 5-8 tygodni, co pobudzi go do kwitnienia po przeniesieniu w cieplejsze miejsce. Konieczna jest też dbałość o odpowiednie podłoże i nawóz. Jeśli dodamy go za dużo, kwiat będzie obfitował w liście, a nie kwiaty. 

Jakie jest odpowiednie podłoże do storczyków? Zaleca się połączenie: torfu, ziemi liściowej, kory, korzeni paproci i mchu. W ziemi uniwersalnej kwiat prawdopodobnie zmarnieje. Nie zapominajmy również o odpowiedniej wilgotności powietrza - bez tego nowe pąki będą zasychać. 

Horoskop weekendowy (zdjęcie ilustracyjne) Horoskop tygodniowy 6-12 marca 2023 dla wszystkich znaków zodiaku

Więcej o: