Dzień Wagarowicza 2023. Kiedy wypada? Czy to dzień wolny od szkoły? Skąd wzięło się to święto?

Dzień wagarowicza zbliża się wielkimi krokami. To ulubione święto wszystkich uczniów, podczas którego mogą pozwolić sobie na krótki odpoczynek od szkolnych obowiązków. Ale czy na pewno obędzie się bez konsekwencji? Wyjaśniamy, kiedy obchodzimy Dzień Wagarowicza, czy tego dnia uczniowie mają wolne, oraz skąd wzięło się to wiosenne święto.

Dzień Wagarowicza to bardzo popularne święto wśród szkolnej młodzieży. Co roku przypada 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Znaczna część uczniów decyduje się tego dnia zrezygnować ze szkolnych obowiązków, na rzecz odpoczynku korzystając jednocześnie z pierwszych wiosennych ciepłych dni. Odpowiadamy, skąd wzięło się święto i czy tego dnia w szkołach odbywają się tradycyjne zajęcia. 

Zobacz wideo Nie dotykaj małych ptaków. Możesz im zaszkodzić

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dzień Wagarowicza 2023. Skąd się wzięło święto?

Genezy Dnia Wagarowicza należy szukać w latach 80. W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny młodzież, mimo przewidzianych surowych konsekwencji zaczęła unikać szkoły. Uczniowie decydowali się na ucieczkę całą klasą, ponieważ odpowiedzialność zbiorowa, była znacznie łagodniejsza od indywidualnych kar. Tradycja na dobre przyjęła się wśród młodych ludzi, tworząc zupełnie nowe uczniowskie święto. Szkołom nie pozostało więc nic innego jak się do niego dostosować. 

Tropy niedźwiedziaStary niedźwiedź już wcale mocno nie śpi. Odcisk łapy zwiastuje wiosnę

Dzień Wagarowicza 2023. Czy jest to dzień wolny od szkoły?

Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2023 roku Dzień Wagarowicza wypada 21 marca. Dla wielu uczniów jest to doskonała okazja, aby skorzystać ze święta jako pretekstu do zrezygnowania tego dnia z uczestnictwa w zajęciach. Mimo że święto od kilkudziesięciu lat znane jest jako uczniowska tradycja, nie jest to dzień wolny od szkoły. Przez lata jednak wzrosła liczba "świętujących" dlatego władze wielu placówek w Polsce podjęły decyzję o prowadzeniu lekcji na nieco innych zasadach. Tego dnia w szkołach organizowane są dla uczniów różnego rodzaju atrakcje, takie jak: wyjścia do kina, teatru, czy przedstawienia podczas szkolnych apeli. Wielu nauczycieli mimo organizowania tradycyjnych zajęć rezygnuje także z odpytywania, kartkówek czy sprawdzianów. Wszystko po to, by mimo Dnia Wagarowicza zachować dużą frekwencję wśród swoich podopiecznych.

Zmiana czasu - zdjęcie ilustracyjneZmiana czasu 2023. Kiedy zmieniamy czas na letni?

Więcej o: