Do kiedy zrezygnować z PPK? 28 lutego wygasają nasze deklaracje [DATY]

Od 1 marca pracownicy odprowadzający składki emerytalno-rentowe zostaną automatycznie zapisani do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Co robić, by zrezygnować z uczestnictwa w PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. To program długoterminowego oszczędzania, w którym każdy pracownik ma własne konto, na którym gromadzi pieniądze. Zgodnie z zasadami funkcjonowania połowę środków wpłaca pracownik, a drugą połowę odprowadza pracodawca i państwo. 

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Pracownicze Plany Kapitałowe - od 1 marca dojdzie do autozapisu

28 lutego wygasają deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli nadal nie chcemy uczestniczyć w programie, stosowną deklarację musimy złożyć dopiero od środy 1 marca. Deklaracje, które zostały złożone wcześniej, także wygasną 28 lutego - niezależnie czy dostarczyliśmy je dwa lata temu, czy dwa dni temu. Pracodawca ma natomiast obowiązek poinformować pracowników, którzy wcześniej złożyli deklarację o rezygnacji z uczestnictwa w PPK, o autozapisie. Ten dotyczy jednak wyłącznie osób zatrudnionych między 18 a 55 rokiem życia. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do kiedy zrezygnować z PPK?

Decyzję o rezygnacji z PPK możemy podjąć przez cały marzec. Naliczone wpłaty do PPK zostaną przekazane do instytucji finansowej dopiero między 1 a 17 kwietnia.

Osoby, które są już uczestnikami PPK, nie muszą natomiast nic robić - w ich przypadku nie zostają wprowadzone żadne zmiany. Autozapis obejmuje wyłącznie osoby, które złożyły deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat. 

Autozapis do PPK odbywa się co cztery lata, co oznacza, że kolejny będzie mieć miejsce w 2027 roku.

Więcej o: