Zmiana czasu 2023. Kiedy przestawić zegarki na czas letni?

Coroczna zmiana czasu z zimowego na letni zawsze odbywa się w marcu. W wyznaczonym do tego dniu przestawiamy nasze zegarki o godzinę. Na kiedy przypada zmiana czasu w 2023 roku?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2023 roku zbliża się wielkimi krokami. Jaśniejsze poranki, zauważalnie dłuższy dzień i pierwsze zielone pąki na drzewach to tylko niektóre z obecnych oznak nadchodzącej wiosny. Kiedy przestawiamy nasze zegarki?

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Zmiana czasu z zimowego na letni. Na kiedy przypada?

Zmiana czasu na letni jest dokonywana zawsze w ostatnią niedzielę marca. Przestawienie zegarka o godzinę do przodu wiąże się niestety z utratą jednej godziny snu. W 2023 roku zmiana czasu na letni przypada na noc z 25 na 26 marca. Godzina w urządzeniach typu telefon czy komputer powinna przestawić się automatycznie bez naszej ingerencji, jednak w przypadku analogicznych zegarków będziemy musieli sami się pofatygować, by przestawić ich wskazówki z godziny 3 na 2. 

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Dlaczego zmieniamy czas?

Proces zmiany czasu w Polsce reguluje obecnie rozporządzenie Rady Ministrów. Dokonywane dwa razy do roku zmiany w ustawieniu wskazówek naszych zegarków wywodzą się z okresu rewolucji przemysłowej, wymagającej standaryzacji i centralizacji pomiarów czasu. Pierwszą koncepcję takich zmian zaproponował na początku XX wieku George Wernon Hudson, nowozelandzki astronom. Jego pomysł nie spotkał się jednak z uznaniem ze strony parlamentu. Pierwszym krajem, który faktycznie wprowadził zmianę czasu na letni były ówczesne Austro-Węgry, próbujące oszczędzić w ten sposób zużycie węgla w trakcie pierwszej wojny światowej. Z czasem dołączyły do nich inne kraje takie jak Wielka Brytania, Rosja czy Stany Zjednoczone.

Więcej o: