Kiedy przypada najbliższa niedziela handlowa? [HARMONOGRAM]

W 2023 roku wyznaczono 7 niedziel handlowych. Ile z nich jeszcze przed nami i kiedy przypada najbliższa? Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę niehandlową? Podpowiadamy.

Najbliższy miesiąc upłynie nam bez możliwości zrobienia większych zakupów w niedzielę, ponieważ na marzec nie przewidziano żadnej niedzieli handlowej. Pierwsza taka okazja nadarzy się dopiero 2 kwietnia.

Zobacz wideo Zakupy bez listy oznaczają większy paragon i przepełnioną lodówkę? "Zlecam zakupy mężowi"

Niedziela niehandlowa. Gdzie zrobimy zakupy?

Choć o niedzielnej wizycie w galerii handlowej czy supermarkecie możemy na jakiś czas zapomnieć, warto wiedzieć, gdzie w razie pilnej potrzeby możemy zrobić drobne zakupy. Przepisy o zakazie handlu w niedzielę zezwalają na odstępstwa między innymi w przypadku małych, osiedlowych sklepików (np. Żabka czy Carrefour Express), za których ladą obsłuży nas sam ich franczyzobiorca. Drobny asortyment będzie również dostępny na stacjach benzynowych i lotniskach. Otwarte pozostaną także niektóre apteki, choć o ich zasadach otwarcia warto dowiedzieć się indywidualnie na stronie danego punktu lub bezpośrednio z harmonogramu wywieszonego na drzwiach. Swoje drzwi otworzą dla klientów lokale gastronomiczne.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Harmonogram niedziel handlowych 2023

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce już od 2018 roku. Przewiduje ona 7 niedziel handlowych na każdy rok kalendarzowy (dawniej było ich więcej, jednak z roku na rok liczba ta malała). Występują one szczególnie w okresach wzmożonego zainteresowania zakupami, takich jak Boże Narodzenie czy początek i koniec roku. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich niedziel handlowych, jakie pozostały jeszcze w 2023 roku:

  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia - przez wzgląd na wigilię Bożego Narodzenia czas otwarcia sklepów zostanie skrócony do godziny 14.00. W późniejszych godzinach obsłużyć będą nas mogli tylko właściciele małych sklepików.
Więcej o: