Zmiany w przepisach. Nowe kary za tablice rejestracyjne. Będą też za naklejki?

Już za nieco ponad 2 tygodnie wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu karnego. 14 marca zaostrzone zostaną m.in. przepisy dotyczące tablic rejestracyjnych. W niektórych zapisach przewiduje się dla kierowców kary do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Co w przypadku naklejek na przedniej szybie pojazdu? Odpowiadamy, co należy z nimi zrobić.

Kierowcy powinni mieć się na baczności. Od 14 marca zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu karnego, która wprowadzi wiele zmian m.in. w kwestii tablic rejestracyjnych. Czy zmiany obejmą także naklejki na przednich szybach pojazdów? Wyjaśniamy, na jakie przepisy powinni zwrócić uwagę kierowcy.

Zobacz wideo Kierowca BMW pędził 204 km/h drogą ekspresową

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Nowe kary za tablice rejestracyjne. Nawet do 5 lat więzienia

Zmiany dotkną przede wszystkim kierowców, którzy zakładają "tymczasowe" lub "kolekcjonerskie" tablice rejestracyjne. Zazwyczaj dotyczy to pojazdów importowanych z Zachodu. Znowelizowany Kodeks karny wprowadzi zaostrzenie kar także za używanie podrabianych tablic. 

Niejednokrotnie zdarza się, że handlarze samochodami (zwłaszcza tymi zza granicy) po wyrejestrowaniu pojazdu montują na nim polskie tablice, które w żaden sposób nie są do auta przypisane. Za sprawą zmian w Kodeksie karnym, za założenie tablic o numerach innych niż te, które zostały przyporządkowane do pojazdu, może grozić od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. 

Zmiany w przepisach Kodeksu karnego. Co z naklejkami rejestracyjnymi?

Od 4 września 2022 roku naklejka rejestracyjna na przedniej szybie pojazdu nie jest już obowiązkowa. Jeżeli samochód został nabyty po tej dacie, nie trzeba naklejać nowej zgodnej z numerami pojazdu. Co z kierowcami, którzy zarejestrowali samochód przed 4 września? Nawet jeżeli numer rejestracyjny nie zgadza się z tablicami rejestracyjnymi zamontowanymi w pojeździe, kierowcy nie muszą pozbywać się naklejki. Jest jednak jeden warunek. Naklejka nie może ograniczać pola widzenia kierowcy. Jeżeli funkcjonariusz kontrolujący pojazd stwierdzi, że naklejka rejestracyjna zmniejsza prowadzącemu widoczność, wówczas może ukarać kierowcę mandatem w wysokości od 20 do nawet 3000 złotych. 

W jaki sposób usunąć naklejkę z szyby?

Jest kilka metod na pozbycie się naklejki z szyby pojazdu. Najprościej podgrzać jej powierzchnię suszarką. Należy pamiętać, aby nie podgrzewać naklejki w jednym miejscu, a raczej rozprowadzać strumień ciepłego powietrza na większej powierzchni. Zapobiegnie to uszkodzeniu szyby. Kiedy klej delikatnie zmięknie, za pomocą żyletki można podważyć naklejkę. Następnie należy złapać za podważony koniec i nadal kierując strumień powietrza na nalepkę powoli ciągnąć ją do siebie. Pozostałości po kleju można usunąć za pomocą benzyny ekstrakcyjnej lub zmywacza do paznokci. Wystarczy namoczyć szmatkę którymś z płynów i wytrzeć nią fragment szyby pokrytej klejem.

Więcej o: