Kiedy wypłata 13. emerytury? Niektórzy emeryci dostaną świadczenie w marcu [TERMINY]

13. emerytura zostanie wypłacona świadczeniobiorcom już niedługo. Na jaką kwotę mogą liczyć emeryci i renciści. Niektórzy z nich dostaną świadczenie już pod koniec marca.

Wypłata trzynastki w marcu będzie związana z kalendarzem wypłat świadczeń emerytalnych. Gdy termin przelewu wypada w święto lub weekend, wówczas wpłata musi być wykonana wcześniej. Taka sytuacja będzie mieć miejsce m.in. w kwietniu.

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Kiedy wypłata 13. emerytury? W jakiej wysokości będzie wypłacone dodatkowe świadczenie?

13. emerytura będzie wypłacana emerytom lub rencistom, którzy nabędą prawo do wypłaty świadczenia do 31 marca. Dodatkowe świadczenie trafi na konta odbiorców razem z kwietniowymi przelewami. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach: 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. W tych samych terminach świadczenie wypłaca także KRUS - Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Wcześniejszej wypłaty mogą spodziewać się osoby, które świadczenie otrzymują 1 dnia miesiąca. 1 kwietnia wypada w sobotę. W związku z tym ZUS przekaże pieniądze do wypłaty już 28 marca. Na tym nie koniec, bo 10 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny, a więc dzień wolny od pracy - również ta trzynastka zostanie wypłacona świadczeniobiorcom wcześniej - jeszcze przed świętami wielkanocnymi

13. emerytura będzie wypłacona w wysokości najniższej emerytury, która obowiązuje od 1 marca 2023 roku. W 2023 roku wyniesie ona 1588,44 złotych brutto, czyli 1445,48 złotych na rękę.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Pilot z telewizorem w tleKontrola abonamentu RTV. Czy musimy wpuszczać kontrolerów do domu?

Aby otrzymać dodatkowe świadczenie nie trzeba składać wniosku ani żadnych dokumentów. Instytucje przeleją środki automatycznie wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom. Informacje o konieczności złożenia wniosku, by otrzymać trzynastkę, może być próbą oszustwa - np. wyłudzenia danych osobowych.

Praca zdalna (zdjęcie ilustracyjne)Praca zdalna - ile szef będzie musiał zwrócić pracownikowi? Wyliczenia

Więcej o: