Kontrola abonamentu RTV. Czy musimy wpuszczać kontrolerów do domu? Ta wizyta może być kosztowna

Kontrolerzy z Poczty Polskiej sprawdzają, czy mieszkańcy zarejestrowali odbiorniki radiowe oraz telewizyjne, które mają w domach. Dotyczy to również właścicieli samochodów oraz firmy. Czy musimy wpuszczać kontrolerów do swojego domu? Sprawdzamy.

Kontrolerzy mogą odwiedzić nasze domy lub firmy bez zapowiedzi - reguluje to ustawa z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Takie osoby mają specjalne uprawnienia, nie są listonoszami, którzy roznoszą przesyłki w okolicy naszego zamieszkania.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 145

Kontrola abonamentu RTV. Czy mamy obowiązek wpuścić kontrolera do domu?

Jeśli kontrolerzy pojawią się w naszym domu, mają obowiązek przedstawić cel swojej wizyty, okazać upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolnych - dotyczące rejestracji odbiorników RTV, swoją legitymację służbową, czy nawet dowód osobisty, jeśli właściciel domu tego zażąda. Poczta Polska informuje, że osoba, która jest kontrolowana, powinna umożliwić osobie uprawnionej przeprowadzenie kontroli. Może również pokazać dowód, który potwierdza rejestrację odbiorników. 

Okazuje się jednak, że nie mamy obowiązku wpuścić osoby kontrolującej do domu. Nie musimy mu również wskazać swojego samochodu, jeśli będzie pytał o znajdujące się w nim radio. To prawo potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 r. (II GSK 590/18). Mówi on o tym, że "ustawa nie daje kontrolerom prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat". Zatem nie grożą nam konsekwencje prawne, gdy nie wpuścimy kontrolera do domu. Może jednak złożyć nam wizytę w inny dzień.

Poczta Polska w Olsztynie Poczta Polska zajrzała przez szybę do auta. Chce opłacenia abonamentu

Kontrola abonamentu RTV. Ile trzeba zapłacić za niezarejestrowany odbiornik?

Jeśli kontroler stwierdzi, że odbiornik nie jest zarejestrowany, może wydać decyzję administracyjną nakazującą rejestrację. Ustala również opłatę za korzystanie z niezarejestrowanego odbiornika. Jest to 30-krotność miesięcznego abonamentu w dniu odkrycia odbiornika, który nie był zarejestrowany. W bieżącym roku miesięczna opłata za korzystanie z radia wynosi 8,70 zł, natomiast za telewizor lub oba odbiorniki to kwota 27,70, zatem kara wynosiłaby odpowiednio 261 zł i 819 zł. Wysokość abonamentu jest taka sama dla osób prywatnych i dla firm, jednak przedsiębiorcy muszą płacić za każdy odbiornik w biurze, również ten, który znajduje się w samochodzie firmowym.

Składek nie muszą opłacać osoby powyżej 75. roku życia, te, które posiadają I grupę inwalidzką oraz weterani, którzy są inwalidami wojennymi. Zwolnione są również osoby, które skończyły 60 lat, a ich emerytura nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.

Smartfon (zdjęcie ilustracyjne) Abonament RTV powinien objąć smartfony? RPO tłumaczy, że nie o to chodzi

Więcej o: