Czy w Środę Popielcową obowiązuje post? Kogo dotyczy post ścisły?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post, czyli okres poprzedzający Wielkanoc. Jest to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym. Czy w Popielec obowiązuje post? Sprawdzamy.

Środa Popielcowa, która kończy okres karnawału i rozpoczyna Wielki Post, w tym roku przypada 22 lutego. Chrześcijanie tego dnia uczestniczą w mszach, podczas których ksiądz posypuje im głowy popiołem. Uczestnictwo w nich nie jest obowiązkowe, a czy post jest jednak obowiązkowy i kogo obowiązuje?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak wyglądało spotkanie Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego z Joe Bidenem w Pałacu Prezydenckim

Środa Popielcowa 2023. Czy w Popielec obowiązuje post?

Według Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową wiernych obowiązuje post ścisły. To oznacza, że dopuszcza się spożycie trzech posiłków w trakcie dnia, a w tym jeden do syta - to zalecenie dotyczy osób od 18. do 60. roku życia. Post ścisły oznacza bowiem post ilościowy i jakościowy. Wiernych obowiązuje również wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - dotyczy to również dzieci od 14. roku życia. Pod koniec XIX wieku obowiązywał również post dotyczący nabiału - wierni nie mogli przez 40 dni spożywać mleka, jaj czy masła.

Zwyczaje Środy Popielcowej - posypywanie głowy popiołem i udział w mszy świętej

Wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy, jednak księża przekonują, że dobrze jest rozpocząć okres postu od obrzędu sypania głów popiołem na znak pokuty. Podczas Środy Popielcowej kapłan posypuje głowy wiernych popiołem na znak przygotowania do pokuty oraz zmartwychwstania Chrystusa. Proch oznacza również, że wszystko, co doczesne przemija. Powstaje na skutek spalania palm wielkanocnych, które rok wcześniej wierni przynieśli do kościołów podczas Niedzieli Palmowej.

Więcej o: