Abonament RTV 2023. Kara za niezarejestrowany odbiornik. Ile wynosi?

Każdy posiadacz odbiorników radiowo-telewizyjnych ma obowiązek płacenia abonamentu RTV. Jeśli kontroler stwierdzi, że w mieszkaniu jest niezarejestrowany sprzęt, jego właściciel dostanie karę. Ile ona wynosi?

Abonament RTV to obowiązkowa opłata dla wszystkich, którzy posiadają odbiornik. Środki przeznaczane są na realizację misji publicznej telewizji i radia - wyjaśnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Kontroler ma prawo sprawdzić, czy w danym domu jest niezarejestrowany sprzęt.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Abonament RTV 2023. Obowiązek wpuszczenia kontrolera

Poczta Polska na mocy ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych może oddelegować specjalnie uprawnionego pracownika, który będzie miał za zadanie sprawdzić, czy w danym mieszkaniu znajduje się określony odbiornik. Jeśli okaże się, że kontrolowana osoba nie zarejestrowała urządzenia i nie uiściła opłaty, grozi jej mandat w wysokości obowiązującej 30-krotności stawki.

Jednak zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 września 2018 (II GSK 590/18) pracownik Poczty Polskiej "nie ma prawa żądania wstępu do pomieszczeń celem sprawdzenia posiadania w nich urządzeń wymagających rejestracji i opłat". W związku z tym nie ma konsekwencji z tytułu zamknięcia drzwi przed nosem kontrolera. Może on jednak powtórzyć wizytę w innym terminie. 

Abonament RTV 2023. Ostatnia szansa, aby skorzystać ze zniżek

Ile wynosi abonament RTV na 2023 rok? Są spore podwyżki 

Zgodnie z ustaleniami KRRiT, stawki za abonament w 2023 roku są następujące: 

  • 8,70 zł miesięcznie, a więc 104,40 zł rocznie za korzystanie z radia domowego lub samochodowego, dla porównania w roku ubiegłym było to 7,50 zł,
  • 27,30 zł miesięcznie, a więc 327,60 zł rocznie za posiadanie telewizora lub telewizora i radioodbiornika, natomiast w roku ubiegłym opłata wynosiła 24,50 zł.

KRRiT poinformowała także o możliwym rabacie 10 proc. w przypadku zapłacenia za cały rok z góry. Wówczas opłata wyniesie:

  • za odbiornik radiowy -  94 zł,
  • za telewizor lub telewizor i radioodbiornik - 294,90 zł.

Jak czytamy na rządowej stronie, zwolnione z opłat abonamentowych są:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Listonoszka zgromadziła w swojej piwnicy ponad 2,6 tys. niedoręczonych przesyłek Listonoszka nie doręczała przesyłek. Ponad 2,6 tys. listów w piwnicy

Więcej o: