Środa Popielcowa 2023. Kiedy wypada? Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa, znana również pod nazwą Popielec, rozpoczyna Wielki Post w Kościele katolickim. Jest to święto ruchome, uważane za początek przygotowań do Wielkanocy. Sprawdź, kiedy wypada w tym roku.

Obchodzona co roku przez wyznawców Kościoła katolickiego Środa Popielcowa, ma miejsce zawsze na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W 2023 roku święto to przypada na 22 lutego. Tegoroczny karnawał potrwa więc do 21 lutego.

Zobacz wideo Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Obchody Środy Popielcowej

Głównym punktem święta jest nabożeństwo, w trakcie którego kapłan posypuje głowy pochylonych wiernych popiołem. Składa się on ze spalonych ubiegłorocznych palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Tradycja ta ma na celu podkreślać zależność pomiędzy pokutą wiernych a męką i śmiercią Chrystusa. Uczestnictwo w mszy nie jest obowiązkowe, jednak dla wielu wiernych staje się okazją do uroczystego rozpoczęcia Wielkiego Postu.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Środę Popielcową obowiązuje także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, obejmujący osoby od 14 lat wzwyż. Osoby, które znajdują się w przedziale 18 - 60 lat zobowiązane są przestrzegać postu ścisłego, a więc ograniczyć liczbę posiłków spożywanych w ciągu jednego dnia do jednego sytego i dwóch lekkich. Tegoroczny Wielki Post potrwa do Wielkiego Czwartku przypadającego na 6 kwietnia. Będzie zatem obowiązywać przez w sumie 43 dni.

Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od szkoły?

Zgodnie z brakiem obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie zawierającym tradycję posypywania czoła popiołem, Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od szkoły. Placówki edukacyjne i uczelnie prowadzą w tym dniu zajęcia zgodnie z przyjętym przez siebie harmonogramem. Podobnie sprawa ma się w przypadku osób zatrudnionych, dla których jest to zwykły dzień pracy.

Więcej o: