Praca zdalna - ile szef będzie musiał zwrócić pracownikowi? Są pierwsze wyliczenia

Od 7 kwietnia obowiązywać zacznie nowela Kodeksu pracy, która wreszcie usystematyzuje zasady wykonywania pracy poza stałym miejscem zatrudnienia. Dla pracowników pracujących w tym systemie największe zwroty kosztów mają dotyczyć zużycia energii elektrycznej. O jakich kwotach mowa?

Praca zdalna polega na wykonywaniu pracy częściowo (model hybrydowy) lub całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika (np. pod adresem zamieszkania) i każdorazowo powinna być uzgadniana z pracodawcą. Po nowelizacji Kodeksu pracy niemożliwe będzie wykonywania pracy zdalnej "z kawiarni". Zamiast tego pracownik będzie musiał być dostępny w godzinach pracy i w miejscu, które zostało uzgodnione z pracodawcą. W związku z uregulowaniem pracy zdalnej pracownicy mogą też liczyć za zwrot kosztów za zużycie prądu czy internet. Ile dokładnie? 

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Zwrot kosztów za pracę zdalną - ile może wynieść?

Zgodnie z ustawą pracodawca zobowiązany będzie do pokrycia kosztów związanych z:

  • instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej,
  • kosztów energii elektrycznej,
  • niezbędnych usług telekomunikacyjnych.

Partnerka w Grant Thornton i autorka bloga "HR na szpilkach" Monika Smulewicz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wyjaśnia, że najmniej wątpliwości związanych jest ze zwrotem kosztów za internet. Pracodawcy zazwyczaj finansują pracownikowi możliwość korzystania z internetu mobilnego. Jeśli pracownik wykorzystuje do pracy zdalnej internet stacjonarny, który zainstalował prywatnie na własne potrzeby, to pracownik wówczas nie ponosi dodatkowego kosztu za internet podczas pracy zdalnej. 

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW Niż Volker przyniesie ulewy. IMGW ostrzega: Gołoledź i stany alarmowe

Inaczej jest ze zwrotem kosztów za energię elektryczną. - Z moich wyliczeń wynika, że zwrot wyniesie 30 groszy za godzinę pracy. W przypadku ośmiogodzinnego dnia pracy wychodzi więc 2,4 zł dziennie, co w przypadku 21 dni roboczych daje 50 zł miesięcznie - mówi "GW" Monika Smulewicz.

Od zwracanych kosztów za prąd pracodawca nie będzie musiał płacić podatku PIT ani składek na ubezpieczenie społeczne. W zwrocie kosztów należy uwzględnić dni urlopowe czy dni na zwolnieniu lekarskim, za które nie przysługuje zwrot. To samo dotyczy dni za pracę stacjonarną w modelu hybrydowym. 

Artykuł "Ile szef musi ci zwrócić w związku z kosztami pracy zdalnej? Mamy pierwsze wyliczenia" do przeczytania na Wyborcza.pl lub w papierowej "Gazecie Wyborczej". 

Praca zdalna na żądanie? Komu pracodawca nie może odmówić wykonywania pracy zdalnej?

Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja Kodeksu pracy? Zgodnie z przepisami praca zdalna ma być wykonywana na podstawie uzgodnienia pracownika z pracodawcą. Pracodawca może narzucić pracę zdalną w przypadku stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii, lub gdy nie można zapewnić odpowiednich warunków BHP w siedzibie firmy. 

Pracownicy, którym nie będzie można odmówić zgody na wykonywanie pracy zdalnej (chyba, że jest to niemożliwe ze względu na rodzaj pracy), to:

  • kobiety w ciąży;
  • rodzice lub opiekunowie dziecka/dzieci do 4. roku życia;
  • rodzice lub opiekunowie dziecka/dzieci z niepełnosprawnościami;
  • osoby opiekujące się w jednym gospodarstwie domowym członkiem rodziny z orzeczeniem niepełnosprawności.

Nowe przepisy wprowadzą też pracę zdalną na żądanie, która ma być udzielna w wymiarze 24 dni w ciągu roku kalendarzowego w sytuacji wystąpienia specjalnych okoliczności.

Zeznanie podatkowe (zdjęcie ilustrujące) Zarobiłeś mniej niż 85 tys. i masz mniej niż 26 lat? Przysługuje ci ulga

Więcej o: