Emerytura honorowa. Świadczenie wzrośnie w tym roku do ponad 5 tys. zł. Kto może je otrzymać?

Dodatkowe świadczenie dla najstarszych Polaków to emerytura honorowa. ZUS wypłaca pieniądze wszystkim seniorom, którzy skończyli 100 lat. W niektórych przypadkach, by otrzymać dodatkowe środki, konieczne będzie jednak złożenie odpowiedniego wniosku.

Osoby, które skończą 100 lat, mogą liczyć na dodatkowe świadczenie zwane emeryturą honorową. Jego wysokość zmienia się wraz z waloryzacją, która ma miejsce 1 marca każdego roku. W 2023 roku emerytura honorowa wzrośnie o 595,46 zł. 

Zobacz wideo O co chodzi w autozapisie do PPK? Pytamy wiceprezesa PFR

Emerytura honorowa, czyli świadczenie dla osób, które ukończyły 100 lat. Czy potrzebny wniosek?

Emerytura honorowa wypłacana jest co miesiąc wszystkim osobom, które ukończyły 100 lat. Jak podaje portal wroclife.pl, na 2023 rok liczba stulatków osiągnęła w Polsce prawie 2,6 tys. osób.

W 2022 roku świadczenie wynosiło dokładnie 4512,41 zł brutto, od 1 marca 2023 roku jego wysokość wzrośnie do 5540,25 zł. Jest ono wypłacane dodatkowo, bez względu na wysokość otrzymywanej dotychczas emerytury czy renty oraz wszelkiego rodzaju dodatków

Aby otrzymać emeryturę honorową, nie potrzeba składać wniosku, świadczenie wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior skończyły 100 lat. Pieniądze wypłacane są zarówno przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy wypłaty 13. emerytury? Ile wyniesie świadczenie?

Emerytura dla stulatków. Co w przypadku osób, które nigdy nie pracowały?

Co istotne, emerytura honorowa wypłacana jest wszystkim stulatkom, czyli także tym, którzy nie przepracowali w trakcie swojego życia nawet jednego dnia i nie otrzymują na co dzień emerytury ani renty. Takie osoby, by otrzymać emeryturę dla stulatków, muszą jednak złożyć wniosek, a do niego dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Waloryzacja emerytur 2023. O tyle wzrosną świadczenia od 1 marca [TABELA]

Więcej o: