Światowy Dzień Kota. Dlaczego warto mieć w nim przyjaciela?

Dziś Światowy Dzień Kota. Sprytne futrzaki towarzyszą nam od wieków, dostarczając nam urozmaicenia w codzienności. W ten wyjątkowy dzień właściciele domowych tygrysów oferują im podwójną dawkę miłości. Dlaczego warto mieć kota? Oto lista największych zalet tych niezwykłych zwierząt.

Są puszyste, zwinne, poruszają się bezszelestnie i podobno zawsze spadają na cztery łapy. Koty stały się towarzyszami ludzi już około 10 000 lat temu w trakcie rewolucji neolitycznej. Nie dziwi więc fakt, że na przestrzeni wieków ich pozycja w świecie człowieka urosła do rangi członka rodziny, a w kalendarzu zagościło poświęcone im święto. Obchodzony co roku 17 lutego Światowy Dzień Kota to idealna okazja do zastanowienia się nad powodami, dla których zwierzę to odgrywa dziś tak istotną rolę w życiu wielu ludzi. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety posiadania kota.

Zobacz wideo "Król tygrysów" - film dokumentalny o hodowlach wielkich kotów [ZWIASTUN]

Światowy Dzień Kota. Mają dobry wpływ na nasze samopoczucie

Głaskanie czy przytulanie ukochanego kota beztrosko śpiącego na naszych kolanach zmniejsza stres i powoduje wydzielanie się hormonów szczęścia. Wsłuchiwanie się w mruczenie zadowolonego pupila pomaga się nam zrelaksować i odciąć od nieprzyjemnych myśli. Dodatkowo obecność kota w domu może zmniejszać nachodzące nas czasem stany niepokoju, podnosić na duchu osoby wycofane i nieśmiałe, a sam fakt posiadania futrzastego pomaga nam złagodzić odczuwanie samotności. Dobry wpływ tych zwierząt na nasze zdrowie psychiczne potwierdza istnienie felinoterapii, czyli terapii polegającej właśnie na kontakcie z kotem.

Koty dobre na stres i odporność

Obecność kotów wpływa pozytywnie również na zdrowie fizyczne człowieka. Przebywanie z nimi ułatwia uodpornienie się na różnorakie alergie czy astmę, pomaga w leczeniu nadpobudliwości, zaburzeń rozwojowych i autyzmu. Kojenie odczuwanego przez nas stresu zmniejsza z kolei jego negatywny wpływ na nasz organizm.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Koty przywiązują się do człowieka i potrafią to okazać

Wbrew temu, co można nierzadko usłyszeć, koty przywiązują się do swoich właścicieli i potrafią im to okazać. Ocieranie się głową o właściciela, lizanie go po ręce czy twarzy, powolne mruganie na jego widok i spanie w pobliżu - to tylko niektóre z oznak tego, że zwierzę bardzo cię lubi. Posiadając kota, możesz być pewien, że nie zabraknie ci z jego strony miłości.

Koty są bardziej samodzielnie niż inne zwierzęta domowe

Koty to samodzielne i niezależne zwierzęta. Lepiej niż psy znoszą samotność pod warunkiem, że mają do dyspozycji odpowiednio dużą przestrzeń i przeznaczone dla siebie zabawki. Nie wymagają również codziennych spacerów, choć można nauczyć je chodzić na smyczy. Kot nauczony chodzenia w szelkach będzie wymagał od nas regularnych spacerów.

Należy pamiętać, że kot to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Mimo że koty nie wymagają aż tyle naszej uwagi co inne zwierzęta domowe, nie należy pozostawiać ich zbyt długo bez opieki.  Decyzja o przygarnięciu bądź zakupie kota powinna być odpowiedzialna i odpowiednio przemyślana.

Więcej o: