Urlop zaległy za 2022 rok. Do kiedy trzeba go wykorzystać?

Wraz z początkiem nowego roku większość pracowników ma już za sobą udane wyjazdy wakacyjne i myślami podąża za kolejnym ezonem urlopowym. Co jednak z tymi, którzy z różnych powodów nie wykorzystali przysługujących im dni wolnych? Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop za 2022 rok?

Urlop nie bez powodu kojarzy nam się z wypoczynkiem i beztrosko spędzonym czasem. Przysługujące każdemu pracownikowi dni wolne (na różnych zasadach w zależności od rodzaju umowy) mają na celu dać wytchnienie od na co dzień wykonywanych obowiązków. Mimo to zdarza się, że nie każdy chce lub może pozwolić sobie na jego wykorzystanie w dogodnym dla obu stron terminie.

Zobacz wideo Policjant na urlopie zatrzymał pijanego kierowcę z blisko trzema promilami

Kodeks pracy o urlopie wypoczynkowym

Zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym samym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Jak możemy przeczytać na stronie Państwowej Inspekcji Pracy, art. 163 k.p. zobowiązuje pracodawcę do udzielania urlopów zgodnie z przyjętym wcześniej planem urlopowym. Może się również zdarzyć, że dany pracodawca nie sporządza planu urlopu, ponieważ nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa lub działa, ale wyraziła na to zgodę. W takim przypadku termin urlopu ustalany jest w porozumieniu z pracownikiem, przy jednoczesnym uwzględnieniu obowiązku zapewnienia mu normalnego toku pracy.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Urlop zaległy za 2022 rok - do kiedy trzeba go wykorzystać?

Co jednak w przypadku, gdy nie udało się nam wykorzystać urlopu w tym samym roku kalendarzowym, w którym otrzymaliśmy do niego prawo? Na taką sytuację również znajdziemy stosowne przepisy. Zgodnie z art. 168 k.p. - pracodawca jest zobowiązany dać pracownikowi możliwość wykorzystania zaległego urlopu w terminie do 30 września następnego roku kalendarzowego. Oznacza to, że urlop przyznany nam w 2022 roku musi zostać wykorzystany do 30 września 2023 roku. Jednocześnie pracownik nie może dobrowolnie zrzec się przysługującego mu prawa do urlopu i nie może odmówić jego wykorzystania.

Pracodawcy, który nie umożliwił pracownikowi wykorzystać zaległy urlop w terminie przewidzianym w art. 168 k.p. (z wyłączeniem przypadków losowych, np. choroby pracownika), grozi grzywna, ponieważ traktowane jest to jako wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

Więcej o: