Kiedy wypłaty 13. emerytury? Ile wyniesie świadczenie? Jego wysokość ma być rekordowa

Kiedy wypłaty "trzynastek"? Nie wszyscy otrzymają je w tym samym terminie. Ile dodatkowe świadczenia wyniosą w tym roku? Ich wysokość ma być rekordowa.

Trzynasta emerytura przyznawana jest od roku 2019 i wynosi tyle, ile najniższa emerytura na 1 marca danego roku. Aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. 

Zobacz wideo Wiek emerytalny należy obniżać, podwyższać, zostawić bez zmian?

13. emerytura - kiedy wypłata świadczenia?

13. emerytury otrzymują ją osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym oraz osoby pobierające emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Świadczenie to przysługuje osobom, które prawo do emerytury lub renty zyskały do 31 marca danego roku i jest wypłacane w kwietniu, w tym samym czasie, w którym pozostałe emerytury, czyli 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia miesiąca. Osoby uprawnione do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych dodatkowe roczne świadczenie otrzymają natomiast w maju wraz z tymi świadczeniami.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świadczenie pielęgnacyjne - zdjęcie ilustracyjneŚwiadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku. Komu nie przysługuje? [PORADNIK]

Ile wyniesie "trzynastka" w 2023 roku?

Wysokość "trzynastek" zależna będzie od waloryzacji rent i emerytur. W tym roku ma być ona rekordowa, a świadczenia w wysokości do ok. 1700 zł wzrosną o co najmniej 250 zł. Tak przynajmniej zapowiadał wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. W pozostałych przypadkach będzie to wzrost o 14,8 proc., czyli więcej niż zakładały szacunki. Na tegoroczną waloryzację rząd przeznaczy ok. 44,15 mld zł. Od 1 marca 2022 roku najniższa emerytura wynosi natomiast 1338,44 zł brutto. 

Rehabilitacja (zdjęcie ilustracyjne)Ulga rehabilitacyjna 2023 - co rozliczyć i w jakich limitach? [PORADNIK]

Więcej o: