Czy 12 lutego 2023 to niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy? [HARMONOGRAM]

Czy w niedzielę 12 lutego sklepy są otwarte? Czy i gdzie będziemy mogli wybrać się na zakupy? Poniżej przedstawiamy wykaz niedziel handlowych na 2023 rok.

12 lutego 2023 jest niedzielą niehandlową. W tym miesiącu w żadną z niedziel nie zrobimy większych zakupów spożywczych, ponieważ supermarkety i większość dużych sklepów będzie zamknięta. Najbliższa niedziela handlowa czeka nas dopiero 2 kwietnia. Przepisy o zakazie handlu w niedzielę zezwalają jednak na pewne odstępstwa. 

Co jest otwarte w niedziele niehandlowe?

W razie potrzeby podstawowe zakupy spożywcze zrobimy w małych, osiedlowych sklepikach prowadzonych przez właścicieli na zasadzie franczyzy (np. w Żabce czy Carrefour Express). Drobne produkty dostaniemy też na lotniskach, dworcach i stacjach benzynowych. Otwarte będą również niektóre apteki (o fakcie i godzinach ich otwarcia dowiemy się najczęściej z kartek wywieszonych na drzwiach wejściowych) oraz lokale gastronomiczne.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zakupy bez listy oznaczają większy paragon i przepełnioną lodówkę? "Zlecam zakupy mężowi"

Harmonogram niedziel handlowych 2023

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest w Polsce obecna od 2018 roku. Zgodnie z jej treścią na każdy rok kalendarzowy przypada 7 niedziel handlowych (początkowo było ich więcej, jednak liczba ta malała na przestrzeni lat). Ich terminy wiążą się przede wszystkim z występowaniem ponadprzeciętnego obłożenia sklepów, spowodowanego wydarzeniami takimi jak święta Bożego Narodzenia czy początek i koniec roku. Poniżej przedstawiamy listę wszystkich niedziel handlowych, jakie pozostały jeszcze w 2023 roku:

  • 2 kwietnia
  • 30 kwietnia
  • 25 czerwca
  • 27 sierpnia
  • 17 grudnia
  • 24 grudnia - ze względu na wigilię Bożego Narodzenia sklepy będą czynne najpóźniej do godziny 14.00, po tym czasie obsłużyć nas będą mogli jedynie właściciele małych sklepików.
Więcej o: