Wyłączasz ogrzewanie na noc, by zaoszczędzić? Lepiej przestań, nie warto

Czy wyłączanie kaloryferów co jakiś czas jest opłacalne? Wraz ze wzrostem rachunków za ogrzewanie pojawia się coraz więcej podobnych pytań. Jeśli szukasz sposobu na oszczędzenie, wyjaśnimy, dlaczego nie warto korzystać z tej konkretnej metody.

Rosnące koszty ogrzewania coraz częściej skłaniają nas do poszukiwania nietypowych rozwiązań, mających na celu odciążenie naszego budżetu domowego. Jednym z nich jest wyłączanie kaloryferów na noc lub przykręcanie ich na czas naszej nieobecności w mieszkaniu. Na pierwszy rzut oka rozwiązanie to może wydawać się bardzo sensowne i skuteczne, w rzeczywistości daje jednak skutek odwrotny do zamierzonego.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Czy warto wyłączać i włączać ogrzewanie? Odpowiedź zaskakuje

Jeśli zdecydujemy się zastosować do powyższej rady, temperatura w pozostawionych przez nas pomieszczeniach spadnie. Włączone ponownie grzejniki będą musiały pracować dłużej i intensywniej, aby ogrzać od nowa dużą powierzchnię za jednym razem. Przełoży się to na wyższy rachunek za ogrzewanie. Znacznie bardziej opłacalne jest więc utrzymywanie stałej temperatury w mieszkaniu, nawet w czasie naszej nieobecności.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Pomocne w oszczędzaniu na ogrzewaniu może okazać się również regularne odpowietrzanie kaloryfera. Zapowietrzony grzejnik może grzać jedynie w połowie lub pozostawać całkowicie zimny pomimo włączonego ogrzewania i rozkręconego pokrętła. Dodatkowym objawem zapowietrzenia są również niepokojące dźwięki - szum, bulgotanie czy wrażenie lejącej się wody.

Jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfer?

Choć do odpowietrzenia można zamówić hydraulika, warto wiedzieć, jak zrobić to samemu. Większość nowoczesnych grzejników posiada wbudowane odpowietrzniki, jednak do starszych modeli potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Procedurę odpowietrzania zaczynamy od odcięcia dopływu wody do grzejnika. Następnie ustawiamy zawór kaloryfera w pozycji zamkniętej. Po przeciwległej stronie kaloryfera powinien znajdować się odpowietrzacz. Pozostaw bezpośrednio pod nim naczynie, do którego będzie skapywać woda. Po delikatnym odkręceniu śruby odpowietrzacza usłyszysz ciche syczenie. Proces należy zakończyć, gdy z zaworu zacznie wyciekać sama woda. Procedurę odpowietrzania zaleca się wykonywać raz do roku.

Więcej o: