Karnawał 2023. Kiedy się kończy? Ostatki coraz bliżej

Karnawał oznacza 47 dni zabawy. Jego koniec rozpoczyna okres Wielkiego Postu i oczekiwanie na najważniejsze święto liturgiczne w roku, czyli Wielkanoc. Kiedy wypadają ostatki?

Karnawał - inaczej "zapusty" lub "mięsopusty" - rozpoczyna się w Trzech Króli (6 stycznia) i kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która jest świętem ruchomym. Ostatki w 2023 roku, czyli ostatni dzień karnawału, wypadają 21 lutego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl. 

Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Karnawał 2023. "Żegnaj mięso"

Początku karnawału należy się doszukiwać we Włoszech. Słowo carnevale - caro, vale ("żegnaj mięso") pochodzi z dokumentu doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku, w którym mowa jest o publicznej rozrywce.

Nazwa odnosi się do Wielkiego Postu i oczekiwań na Wielkanoc. "Okres karnawału wpisuje się również w rytmy natury i zwiastuje bliskie nadejście wiosny, stąd też naukowcy doszukują się jego początków w kultach płodności i kultach agrarnych, wegetacyjnych" - czytamy na stronie kalendarz.livecity.pl.

W ostatki urządza się ostatnie huczne zabawy oraz bale przed nadchodzącym okresem wstrzemięźliwości. Z najbardziej widowiskowych parad karnawałowych słyną m.in. takie kraje jak Niemcy, Wyspy Kanaryjskie, Wenecja czy Rio de Janeiro.

W Polsce "śledzik". Skąd nazwa?

Ostatki w Polsce nazywane są także "śledzikiem".  - Określenie przyjęło się w naszym kraju w latach 60. XX wieku - wyjaśniła Ewa Ferenc, autorka książki "Polskie tradycje świąteczne". - Śledź był zawsze uważany za jedną z najtańszych postnych potraw (pisał już o tym Gall Anonim w swojej średniowiecznej "Kronice"). Ta ryba gościła na chłopskich, niezamożnych stołach w ostatnią noc karnawału - cytuje jej słowa portal nowiny24.pl.

Więcej o: