Rośliny, które oczyszczają powietrze? To możliwe. Przedstawiamy kilka przykładów

Jak możemy zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu? Istnieją gatunki roślin, które mogą wpłynąć na skład wdychanego przez nas powietrza. Jakie z nich mają takie zdolności? Podajemy kilka przykładów roślin, które nie tylko będą się pięknie prezentowały, ale także okażą się niezwykle pomocne.

Strona Rolmarket tłumaczy przydatność roślin oczyszczających powietrze. Te można użyć jako naturalny filtr, ponieważ usuwają z powietrza substancje, takie jak toluen, formaldehyd, aceton a także benzen. Jak oddziałuje to na samych domowników?

Rośliny oczyszczające powietrze - jak ich działanie wpływa na człowieka?

Ważne jest to, że sam widok roślin potrafi w pewnym stopniu uspokoić - naturalna zieleń wpływa kojąco na człowieka poprzez zmysł wzroku. Co więcej, rośliny oczyszczające - poza poprawą jakości powietrza, wpływają pozytywnie na samopoczucie domowników. Warto zwrócić uwagę także na kontekst wizualny - niektóre rośliny potrafią naprawdę dobrze wkomponować się we wnętrze mieszkania.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Rośliny oczyszczające powietrze - gatunki, którymi warto się zainteresować

Warto przytoczyć konkretne przykłady roślin, które w bardzo skuteczny sposób mogą oczyścić powietrze i pozbyć się z niego szkodliwych substancji. 

  • Aloes - znany jest głównie ze zdolności leczniczych, ale ma także właściwości oczyszczające. Jego działania to także absorpcja benzenu, tlenku węgla czy formaldehydu. 
  • Bluszcz pospolity - ten pochłania natomiast wiele toksyn, m.in. tlenek węgla, ksylen, formaldehyd czy toluen. Co ważne, jest łatwy w pielęgnacji: potrzebna jest mu żyzna gleba zasadowa oraz obfite podlewanie. Roślina ta radzi sobie także w ciemnych miejscach, a także w zamkniętych pomieszczeniach. Dobrze sprawi się w obiektach, gdzie jest obecny dym papierosowy.
  • Paproć - jest łatwa w utrzymaniu, ma też niezwykły potencjał w aranżowaniu otoczenia. To zasługa niezwykle długich liści - te osiągają nawet 60 cm długości. Sama roślina oczyszcza także powietrze z formaldehydu. 
  • Dracena wonna - ten kwiat natomiast pozbywa się zanieczyszczeń pokroju tlenku węgla, benzenu czy formaldehydu. W kwestii pielęgnacji - potrzebuje jasnego miejsca (ewentualnie z rozproszonym światłem). 
  • Palma bambusowa - kwiat pozbywa się obecnego w powietrzu ksylenu, formaldehydu, toluenu oraz trójchloroetylenu. Pielęgnacji palmy sprzyja wilgoć.  

Warto zatem zaopatrzyć się w piękne i użyteczne kwiaty, które mogą godnie zastąpić urządzenia czyszczące powietrza. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk
Więcej o: