Ulgi dla seniorów po 60. roku życia. Jakie zniżki przysługują im w 2023 roku?

Rosnące koszty życia z dnia na dzień stają się coraz mocniej odczuwalne. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, którzy często muszą liczyć się z każdym wydanym groszem. Wielu z nich nie jest świadomych ulg i zniżek, jakie im przysługują. Które z nich mogą odciążyć emerytów w 2023 roku?

Utrzymująca się inflacja skłania Polaków do poszukiwania nowych sposobów na oszczędzanie. Dotyczy to również osób starszych, których budżet domowy jest szczególnie narażony na konsekwencje wahania cen rynkowych. Okazuje się, że osoby, które przeszły na emeryturę i przekroczyły 60. rok życia, mogą korzystać z licznych ulg i zniżek. Przedstawiamy listę najważniejszych na 2023 rok.

Zniżki dla osób powyżej 60. roku życia. Legitymacja emeryta niezbędna do uzyskiwania zniżek

Kluczem do uzyskania dostępu do zniżek jest legitymacja emeryta, przyznawana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przysługuje ona kobietom po 60. roku życia i mężczyznom po 65. roku życia. Wydawana jest także osobom, którym przyznano rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Od 1 stycznia legitymacja jest wydawana wyłącznie w formie elektronicznej, a jej status można sprawdzić w aplikacji mObywatel. Dokumenty wydane wcześniej w formie tradycyjnej nie tracą ważności. Dla seniorów przechodzących na emeryturę od stycznia 2023 istnieje możliwość złożenia wniosku o wydanie plastikowej wersji legitymacji.

Zobacz wideo Czy Katarzyna Dowbor utrzymałaby się z emerytury? "30 lat pracowałam w spółce państwowej"

Ulgi dla seniorów w 2023 roku. Co przysługuje osobom po 60. roku życia?

  1. Ulga na przejazdy komunikacją miejską. Choć każda gmina inaczej ustala ich stawki procentowe, możliwość skorzystania z ulgi na przejazdy po przejściu na emeryturę oferuje wiele miast; w tym, chociażby Warszawa, Gdańsk czy Wrocław. W Krakowie osoby po 70. roku życia mogą cieszyć się całkowicie bezpłatną komunikacją miejską.
  2. Zwolnienie z części opłat za rehabilitację. Legitymacja rencisty uprawnia do ulg zarówno w różnych uzdrowiskach, jak i ośrodkach rehabilitacyjnych.
  3. Tani paszport. Emeryci za wyrobienie tego dokumentu zapłacą aż o połowę mniej, czyli 70 zł. Osoby po 70. roku życia mogą wyrobić paszport całkowicie za darmo.
  4. Zniżka na przejazdy koleją. Seniorom przysługuje 37 proc. zniżki na dwa przejazdy pociągiem w drugiej klasie.

Poza wyżej wymienionymi korzyściami swoją ofertę ulg dla seniorów mają również niektóre muzea, teatry czy kina.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Abonament RTV tańszy w 2023 roku. Komu przysługuje?

W 2023 roku opłaty abonamentu RTV przestają obowiązywać dla osób, które ukończyły 75. rok życia oraz osób po 60. roku życia, które mają prawo do emerytury nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia. Wszyscy wyżej wymienieni seniorzy zobowiązani są do okazania w urzędzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzającego zwolnienie z obowiązku zapłaty. Konieczne jest również złożenie odpowiedniego oświadczenia, którego wzór można pobrać ze strony Gov.pl.

Więcej o: