Środa Popielcowa wiąże się z ważnym okresem dla chrześcijan. Kończy bowiem okres karnawału i zabaw. Data ta przypada na 46 dni przed Zmartwychwstaniem Jezusa. Ostatni dzień karnawału, ostatki, są okazją do czerpania przyjemności z zabaw przed 40-dniowym okresem postu.
Data Środy Popielcowej nie jest co roku jednakowa. Ta zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W 2023 roku Popielec ma miejsce 22 lutego. Rozpoczyna okres pokuty, który trwa do Triduum Paschalnego.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Co właściwie oznacza chrześcijańska tradycja sypiania głowy popiołem? Według niej czynność ta jest symbolem pokuty; ma oznaczać żal za grzechy oraz umartwienie. Ksiądz, wykonując charakterystyczny gest, wypowiada słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Te odnoszą się do przemijalności ludzkiego życia - temat ten jest ważnym elementem zrozumienia Biblii. Poza przemijalnością posypywanie głów dotyczy także kwestii odrodzenia człowieka. Tradycja ta została wprowadzona do kościoła przez papieża Urbana II.
Kodeks prawa kanonicznego nakazuje wiernym ścisły post w Środę Popielcową. Nawiązuje on do biblijnego wydarzenia - czterdziestodniowego postu Chrystusa. Z tej okazji obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia. Co więcej, wiernych między 18. a 60. rokiem życia, w ramach postu ścisłego, obowiązują trzy posiłki w ciągu dnia: dwa "lekkie" oraz jeden syty.