Środa Popielcowa - kiedy przypada w 2023 roku? O tradycji posypywania głów popiołem

Środa Popielcowa jest ważnym świętem w religii chrześcijańskiej. Wyznacza początek postu, który oznacza wstrzemięźliwość od zabaw. Z tym dniem kojarzy się także tradycja sypania głów popiołem. Tłumaczymy, co właściwie ona oznacza.

Środa Popielcowa wiąże się z ważnym okresem dla chrześcijan. Kończy bowiem okres karnawału i zabaw. Data ta przypada na 46 dni przed Zmartwychwstaniem Jezusa. Ostatni dzień karnawału, ostatki, są okazją do czerpania przyjemności z zabaw przed 40-dniowym okresem postu. 

Środa Popielcowa - kiedy wypada w 2023 roku?

Data Środy Popielcowej nie jest co roku jednakowa. Ta zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. W 2023 roku Popielec ma miejsce 22 lutego. Rozpoczyna okres pokuty, który trwa do Triduum Paschalnego. 

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Środa Popielcowa - tradycja sypania głowy popiołem

Co właściwie oznacza chrześcijańska tradycja sypiania głowy popiołem? Według niej czynność ta jest symbolem pokuty; ma oznaczać żal za grzechy oraz umartwienie. Ksiądz, wykonując charakterystyczny gest, wypowiada słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz". Te odnoszą się do przemijalności ludzkiego życia - temat ten jest ważnym elementem zrozumienia Biblii. Poza przemijalnością posypywanie głów dotyczy także kwestii odrodzenia człowieka. Tradycja ta została wprowadzona do kościoła przez papieża Urbana II. 

Post w Środę Popielcową

Kodeks prawa kanonicznego nakazuje wiernym ścisły post w Środę Popielcową. Nawiązuje on do biblijnego wydarzenia - czterdziestodniowego postu Chrystusa. Z tej okazji obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dla wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia. Co więcej, wiernych między 18. a 60. rokiem życia, w ramach postu ścisłego, obowiązują trzy posiłki w ciągu dnia: dwa "lekkie" oraz jeden syty. 

Zobacz wideo Jak studentki wspominają kolędę? "Bałam się, nie otworzyłam"
Więcej o: