Domowy sposób na pożółkłe okna. Przywrócisz im biel w kilka minut

Wiosna to czas gruntownych porządków, których nieodłącznym elementem jest mycie okien - nie tylko szyb, ale również ram. O ile przetarcie gładkiej przeźroczystej powierzchni nie stanowi większego problemu, białe ramy okienne potrafią zaleźć człowiekowi za skórę. Corocznym problemem stają się żółte przebarwienia na ich białej powierzchni.

Dzień staje się coraz dłuższy, a termometry wskazują na trwały wzrost temperatur. Powoli nadchodzi wiosna, a co za tym idzie święta, czyli idealny czas na gruntowne porządki. Ciepłe i słoneczne dni zachęcają do dokładnego umycia okien. Oto nasz patent na pozbycie się z nich żółtych plam.

Czarne kropki na szybie samochoduJak usunąć naklejkę z szyby samochodowej w bezpieczny sposób?

Wiosenne porządki bez stresu

Myjąc okna, zwracamy uwagę przede wszystkim na stan szyb, często zapominając o samej ramie, która zbiera duże ilości kurzu. Do jej wyczyszczenia większość osób decyduje się użyć ostro zakończonej gąbki i standardowych środków czystości. Dlaczego taki wybór nie jest odpowiedni? Choć początkowo rama będzie sprawiać wrażenie idealnie czystej, wystarczy przyjrzeć się jej nieco bliżej by dostrzec powstałe na jej powierzchni mikrorysy. Ich występowanie wiąże się z szybszym gromadzeniem się brudu na oknie i znacznie utrudnia jego ponowne usunięcie. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z domowych sposobów, które zapobiegają zarysowaniu powierzchni ramy okna.

Zobacz wideo 3 domowe sposoby na to, by twoje okna zawsze lśniły czystością

Domowa pasta z dwóch produktów. Efekt białej ramy w kilka minut

Zacznij od przetarcia framugi wilgotną ściereczką, w celu pozbycia się wierzchniej warstwy brudu. Następnie do sody oczyszczonej dodaj niewielką ilość wody. Z takiego połączenia powinno powstać gęste i pieniste smarowidło. Korzystając z miękkiej gąbki, nałóż pastę na framugę i delikatnie wyszoruj. Pozostaw rozprowadzony w ten sposób środek na kilka minut. Proces czyszczenia zakończ, wycierając ramę okna ręcznikiem papierowym.

Więcej domowych patentów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

pranie/pralkaZastosuj jeden trik podczas prania. Sporo na tym zaoszczędzisz

Domowy płyn do okien. Usuwa plamy pozostawiając przyjemny zapach

Alternatywą do walki z żółtymi przebarwieniami powstałymi na oknie jest domowa wersja płynu ze spryskiwaczem. Do jego stworzenia będziesz potrzebować pół szklanki wody, 1/3 szklanki octu i soku z jednej cytryny. Zmieszane ze sobą składniki przelej do pojemnika ze spryskiwaczem. Po obfitym spryskaniu framug i pozostawieniu ich na 10 minut przetrzyj je wilgotną ściereczką, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Płyn jest równie skuteczny, jak pasta, a do tego pozostawia po sobie przyjemną woń cytryny.

Więcej o: