Podatki 2023. Czy emeryci i renciści muszą rozliczyć PIT? Kto jest zwolniony?

Czy emeryci i renciści mają obowiązek składania deklaracji podatkowej PIT do Urzędu Skarbowego? Wszystko zależy od ich dodatkowych źródeł dochodów i chęci skorzystania z ulg podatkowych.

Okres składania deklaracji podatkowych rozpocznie się już 15 lutego i potrwa do 2 maja. W związku z tym do emerytów i rencistów trafią druki PIT-11A i PIT-40A. Czy muszą oni składać zeznania podatkowe za 2022 rok? 

PIT za 2022 rok. Kto musi składać deklaracje?

Formularz PIT-11A jest informacją o dochodach otrzymanych od organu rentowego, tj. emeryturach, rentach i składkach zdrowotnych odprowadzanych do NFZ. Emeryci i renciści, którzy go otrzymali, mogą zdecydować się na samodzielne złożenie deklaracji podatkowej lub poczekać do 2 maja, kiedy to Urząd Skarbowy zatwierdzi w ich imieniu zeznanie PIT-37 za ubiegły rok. Automatyczna akceptacja PIT-u będzie możliwa do sprawdzenia w usłudze Twój e-PIT. W skrócie - jeśli emeryt otrzyma PIT-11 lub PIT-11 A, nie musi nic robić. 

Druk PIT-40A trafi z kolei do emerytów i rencistów, którzy pobierali świadczenie ZUS przez cały rok kalendarzowy, a wynikiem rozliczenia podatku będzie w ich przypadku niedopłata lub zero złotych. Ten rodzaj PIT-u jest również skierowany do osób pobierających świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, świadczenie nauczycielskie kompensacyjne oraz rentę socjalną.

Obywatele, którzy otrzymali PIT-40A i nie uzyskali innych opodatkowanych według skali podatkowej dochodów, nie rozliczają się razem z małżonkiem, nie wychowują samotnie dziecka oraz nie korzystają z ulg podatkowych, są zwolnieni ze składania zeznania

Jeśli chcemy jednak rozliczyć się z mężem lub żoną; jako osoby samotnie wychowujące dziecko; skorzystać z ulgi bądź przekazać nasz 1,5 proc. podatku na organizację pożytku publicznego - PIT-37 należy złożyć samodzielnie. 

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

ZUS wysyła PIT. Do emerytów i rencistów trafią deklaracje

Deklaracje PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 wysyłane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na przełomie stycznia i lutego każdego roku. Osoby, które w 2022 roku przynajmniej raz pobierały świadczenie z ZUS, otrzymają deklarację podatkową przed 1 marca.

Więcej na temat podatków znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: