13. emerytura 2023. Kiedy będzie wypłata 13. emerytury? Emeryci otrzymają wyższe świadczenie

Kiedy będzie wypłata 13.emerytury? Jak co roku emeryci zastanawiają się, kiedy otrzymają dodatkowe 13. świadczenie, które od 2019 roku jest im przyznawane. Sprawdziliśmy, kiedy nastąpi wypłata tego oczekiwanego świadczenia.

W najbliższych miesiącach osoby uprawnione do emerytury lub renty otrzymają 13. świadczenie. Jest ono przyznawane wszystkim, bez względu na wysokość pobieranej emerytury. Kiedy można się spodziewać świadczenia w tym roku?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Grabowski: Będziemy musieli pracować dłużej

13. emerytura 2023. Kiedy będzie wypłata 13.emerytury?

Osoby uprawnione mogą się spodziewać wypłaty dodatkowego świadczenia już w kwietniu, w dniu, w którym do tej pory otrzymywały emeryturę. W pierwszej kolejności otrzymają je jednak osoby, które pobierają rentę lub emeryturę, nieco później trafi ona do osób, które pobierają zasiłki oraz świadczenia przedemerytalne. W tym przypadku 13. emerytura może zostać wypłacona w maju. To świadczenie wypłaca ZUS oraz KRUS, zatem osoby uprawnione nie muszą składać wniosków o ich wypłatę.

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura dla urodzonych między 1948 a 1969 [PORADNIK]

13. emerytura 2023. Ile wynosi 13. emerytura?

Wysokość świadczenia nie zależy od wysokości emerytury, którą pobiera dana osoba. Wynosi ona tyle, co najniższa emerytura od 1 marca 2023 roku. Kwota brutto jest również pomniejszona o składkę zdrowotną. W 2023 roku 13. emerytury zostaną zwaloryzowane o co najmniej 13,8 proc. Zatem minimalna emerytura w tym roku wyniesie 1588,44 zł. Taką też wielkość będzie miała 13. emerytura, którą świadczeniobiorcy otrzymają w kwietniu lub maju.

- Przyjęto też podwyżkę świadczeń minimalnych. Najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna i renta socjalna zostanie podwyższona do 1588,44 zł - przekazał Mateusz Morawiecki 18 października 2022 r.

Rehabilitacja (zdjęcie ilustracyjne)Ulga rehabilitacyjna 2023 - co rozliczyć i w jakich limitach? [PORADNIK]

Więcej o: