Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Od kiedy? Obowi您ek dla wszystkich kierowc闚

Dawniej bezterminowe prawo jazdy by這 standardem. Od 2013 roku przesta這 istnie i cho niekt鏎zy kierowcy nadal posiadaj stary dokument, musz liczy si z obowi您kiem jego wymiany. Kiedy b璠zie trzeba to zrobi?

W Polsce od 19 stycznia 2013 roku nie wydaje się bezterminowego prawa jazdy. Aktualnie najdłuższy okres, przez który ważny jest dokument uprawniający do kierowania samochodem to 15 lat. W przypadku kiedy lekarz stwierdzi problemy ze zdrowiem, czas ten może być krótszy. Kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy muszą jednak liczyć się z obowiązkiem jego wymiany. Kiedy należy wyrobić nowy dokument?

Zobacz wideo Co grozi za poruszanie się pojazdem bez wymaganych uprawnień?

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Bezterminowe prawo jazdy do wymiany. Od kiedy?

Wymiana bezterminowych dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami rozpocznie się już w 2028 roku i ma potrwać do 2033 roku. Jest to ostateczny termin, do kiedy wszystkie bezterminowe prawa jazdy muszą być wymienione. Oznacza to, że na dopełnienie obowiązku kierowcy będą mieli aż pięć lat. 

Termin ważności dokumentu nie jest równoznaczny z ważnością posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Nowe dokumenty będą miały 15-letni okres ważności. Po jego upływie "bezterminowi" nie będą musieli na nowo zdawać egzaminu ani przechodzić badań lekarskich

W związku z wymianą dokumentu będą jednak musieli uiścić opłatę. Obecnie wyrobienie nowego dokumentu kosztuje 100 zł i 50 gr. Do tego dochodzą koszty wykonania zdjęć u fotografa. To dodatkowe kilkadziesiąt złotych. Jeżeli przy wymianie prawa jazdy konieczna jest konsultacja z lekarzem, wówczas również należy uiścić opłatę. W 2014 roku Ministerstwo Zdrowia określiło stawkę badań lekarskich dla kierowców, która wynosi 200 zł.

Co jest potrzebne do wymiany bezterminowego prawa jazdy?

Osoby, które będą chciały wymienić prawo jazdy na nowe, muszą udać się do odpowiedniego urzędu (urzędu miasta, urzędu dzielnicy lub starostwa powiatu) i tam złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Aby móc wymienić bezterminowe prawo jazdy, niezbędne są:

 • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy,
 • aktualna fotografia o wymiarach 35x45 mm,
 • kopia obecnego prawa jazdy (może także zostać wykonana w urzędzie)
 • potwierdzenie zapłaty za wydanie nowego prawa jazdy,
 • oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.,
 • oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami,
 • dowód osobisty (może być potrzebny do wglądu).

Badanie lekarskie nie jest potrzebne w przypadku bezterminowego prawa jazdy.

Kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Kierowca powinien wymienić swój dokument, jeżeli:

 • minął termin ważności prawa jazdy,
 • minął termin ważności danej kategorii prawa jazdy,
 • prawo jazdy zostało zgubione lub uległo zniszczeniu,
 • nazwisko kierowcy uległo zmianie.

Jeżeli zmianie uległo miejsce zamieszkania lub zameldowania nie ma obowiązku wymiany dokumentu na nowy.

Wi璚ej o: