Od 6 stycznia trwa okres karnawału i już coraz bliżej do jego zakończenia. Tłusty czwartek jest zapowiedzią jego ostatnich dni, zatem warto dobrze wykorzystać ten dzień. Wiele osób wierzy w to, że zjedzenie choć jednego pączka tego dnia, przynosi szczęście na kolejny rok. Może faktycznie pączki tak działają? Kiedy wypada tłusty czwartek w tym roku?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Na tłusty czwartek (inaczej: zapusty, mięsopust) czeka wielu łasuchów, w tym roku możemy je celebrować już 16 lutego, zatem dwa dni po walentynkach. Tego dnia na stołach powinny królować pączki oraz faworki. Natomiast Środa Popielcowa, która kończy czas karnawału, przypada w tym roku 22 lutego, a kolejnego dnia rozpoczyna się Wielki Post. To wyjątkowa data dla katolików, ponieważ wtedy rozpoczynają 40-dniowy post, podczas którego powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tradycja obchodów tłustego czwartku sięga w Polsce XVI wieku. Na początku spożywano tego dnia wytrawne przekąski z ciasta chlebowego, które były nadziewane mięsem lub słoniną. Dopiero zwyczaje kuchni francuskiej, które dotarły do Polski, sprawiły, że i u nas spożywano pączki ze słodkim nadzieniem, czyli od XVII wieku.
We Francji w ostatnich dniach karnawału świętuje się Mardi Gras, który przypada we wtorek, przed Środą Popielcową. Tego samego dnia świętują również Brytyjczycy. Tam mieszkańcy obchodzą Pancake Day - również spożywa się słodkie potrawy. W Norwegii świętowanie odbywa się w niedzielę, przed Środą Popielcową - ten dzień także celebruje się słodkimi przekąskami.