Tłusty czwartek 2023. Kiedy jest tłusty czwartek w tym roku? Święto pączków coraz bliżej

Kiedy wypada tłusty czwartek w tym roku? To pytanie zadają sobie wszyscy miłośnicy łakoci, a w szczególności pączków. Warto dobrze uczcić ten dzień, ponieważ zaraz po nim rozpoczyna się post.

Od 6 stycznia trwa okres karnawału i już coraz bliżej do jego zakończenia. Tłusty czwartek jest zapowiedzią jego ostatnich dni, zatem warto dobrze wykorzystać ten dzień. Wiele osób wierzy w to, że zjedzenie choć jednego pączka tego dnia, przynosi szczęście na kolejny rok. Może faktycznie pączki tak działają? Kiedy wypada tłusty czwartek w tym roku?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Tłusty czwartek 2023. Kiedy jest święto pączków?

Na tłusty czwartek (inaczej: zapusty, mięsopust) czeka wielu łasuchów, w tym roku możemy je celebrować już 16 lutego, zatem dwa dni po walentynkach. Tego dnia na stołach powinny królować pączki oraz faworki. Natomiast Środa Popielcowa, która kończy czas karnawału, przypada w tym roku 22 lutego, a kolejnego dnia rozpoczyna się Wielki Post. To wyjątkowa data dla katolików, ponieważ wtedy rozpoczynają 40-dniowy post, podczas którego powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Tradycja obchodów tłustego czwartku sięga w Polsce XVI wieku. Na początku spożywano tego dnia wytrawne przekąski z ciasta chlebowego, które były nadziewane mięsem lub słoniną. Dopiero zwyczaje kuchni francuskiej, które dotarły do Polski, sprawiły, że i u nas spożywano pączki ze słodkim nadzieniem, czyli od XVII wieku.

Mole spożywcze (zdjęcie ilustracyjne)Mole domowe. Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na nieznośne insekty

Czy tłusty czwartek obowiązuje na całym świecie?

We Francji w ostatnich dniach karnawału świętuje się Mardi Gras, który przypada we wtorek, przed Środą Popielcową. Tego samego dnia świętują również Brytyjczycy. Tam mieszkańcy obchodzą Pancake Day - również spożywa się słodkie potrawy. W Norwegii świętowanie odbywa się w niedzielę, przed Środą Popielcową - ten dzień także celebruje się słodkimi przekąskami.

Muszki owocówkiCo na muszki owocówki - jak się ich pozbyć z domu? Domowe sposoby

Więcej o: