Kiedy jest Tłusty Czwartek w 2023 roku? Koniec karnawału już niedługo

Mamy dobrą informację dla wszystkich fanów pączków i faworków: Tłusty Czwartek już niedługo. Kiedy? Jaka jest historia tego święta? Tego dowiesz się z artykułu.

Tłusty Czwartek, znany też jako zapusty czy mięsopust, przypada w tym roku 16 lutego, jak zawsze 52 dni przed Wielkanocą. To ulubione święto łasuchów: wszystkie zjedzone tego dnia pączki i faworki (zwane w niektórych regionach chrustem lub chruścikami) mają zapewnić szczęście w trwającym roku. Wraz z Tłustym Czwartkiem zaczyna się ostatni tydzień karnawału, który zakończy Środa Popielcowa. Chrześcijanie rozpoczną wtedy Wielki Post.

Pełnia księżyca (zdjęcie ilustracyjne)Księżyc w lutym 2023. Kiedy najbliższa pełnia? W tym miesiącu "śnieżna"

Tłusty Czwartek. Jaka jest historia tego święta?

Tradycja Tłustego Czwartku sięga czasów starożytnych. Rzymianie, aby uczcić odejście zimy i przyjście wiosny, objadali się tłustymi potrawami, najczęściej mięsnymi, i pili wino. Podawali także pączki, ale zupełnie inne niż dziś: z ciasta chlebowego, z dodatkiem słoniny.

W Polsce Tłusty Czwartek zaczęto obchodzić około XVI wieku. Pączki, które wtedy jedzono, też różniły się od dzisiejszych: w środku zamiast miękkiego nadzienia miały ukryty orzeszek albo migdał. Osoba, której trafił się taki pączek, miała cieszyć się powodzeniem i szczęściem.

Z Tłustym Czwartkiem wiąże się słynne powiedzenie: "Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

Więcej wiadomości z Polski na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Wielki Czwartek 2023. Cukiernicy ostrzegają: pączki będą drogie

Cukiernicy zapowiadają, że pączki w Tłusty Czwartek będą o kilkanaście, a w niektórych sklepach o nawet kilkadziesiąt procent droższe niż przed rokiem. Tłumaczą, że powodem tego są wysokie ceny składników, głównie mąki, tłuszczów i drożdży, ale także gazu i prądu. Więcej w tym artykule:

Pączki serowe z kilku składników na stałe zagoszczą w twojej kuchni. Zrobisz je błyskawiczniePączki w tłusty czwartek będą drogie. Cukiernicy toną w drożyźnie

Więcej o: