Święto Matki Boskiej Gromnicznej stanowi zakończenie okresu świętowania narodzin Jezusa. Wtedy w kościołach przestaje się śpiewać kolędy i pastorałki, rozbiera się żłóbki, a księża kończą swój coroczny okres wizyt duszpasterskich. W tym dniu wierni zabierają do poświęcenia podczas mszy woskowe świece - gromnice - symbolizujące nie tylko człowieczeństwo Chrystusa, ale także cnoty chrześcijanina, czyli wiarę nadzieję i miłość. Święto jak co roku przypada 2 lutego. W 2023 roku jest to czwartek.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Święto Matki Boskiej Gromnicznej obchodzone jest 40 dni po Bożym Narodzeniu. Wtedy według Pisma Świętego Chrystus został ofiarowany w świątyni, stąd oficjalna nazwa święta Ofiarowania Pańskiego. W Kościele ustanowiono je już w V wieku. Nie jest jednak świętem nakazanym, oznacza to, że w tym dniu wierni nie mają obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Wiele osób jednak uznaje to święto za niezwykle ważne i tego dnia udaje się do kościoła, by poświęcić gromnice i pomodlić się w intencji osób konsekrowanych.
Mimo że święto Matki Boskiej Gromnicznej jest tłumnie obchodzone przez katolików i ma rangę święta liturgicznego, 2 lutego nie jest dniem wolnym od pracy i nauki. Nie zawsze jednak tak było. W XX wieku święto to miało tak duże znaczenie, że ustanowione było jako dzień wolny. Prawo to zmieniono dopiero w 1951 roku.