Wielkanoc nie ma konkretnej daty kalendarzowej. Ta jest bowiem zależna od pierwszej wiosennej pe³ni Księżycowej. Święto może zatem wypaść między 22 marca, a 25 kwietnia. Odnosi się to do zasad określonych w 325 r. podczas soboru nicejskiego.
Wielkanoc w tym roku przypada na 9 kwietnia. Jak wiadomo, mamy także dwa święta sąsiadujące datami: Wielką Sobotę obchodzimy 8 kwietnia, natomiast Wielki Poniedziałek - 10 kwietnia.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazet.pl.
Warto wspomnieć o tym, że Wielkanoc jest najstarszym świętem spośród wszystkich obchodzonych przez chrześcijan. Oczekiwania na nią rozpoczyna karnawał, który trwa od 6 stycznia (święto Trzech Króli), kończy się natomiast dzień przed ¦rod± Popielcow±. Ta przypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa. Ostatnie dni karnawału (ostatki) są jeszcze okazją do zabawy przed ponad 40-dniowym okresie postu. 7 dni przed Wielkanocą wypada Niedziela Palmowa. Stała się ona symbolem wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna także tzw. Wielki Tydzień - jest to okres wspominania monumentalnych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej.
Ważnym wydarzeniem w kontekście świąt jest Triduum Paschalne, które składa się na trzy etapy: Ostatnią Wieczerzę, Wielki Piątek oraz spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.
Tradycja skupia się także na uroczystym śniadaniu konsumowanym w gronie rodzinnym. Odbywa się ono po mszy rezurekcyjnej.
TVN24 przywołuje wypowiedź Katarzyny Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie, na temat tradycji pisanek; charakterystycznych malowanych jajek wielkanocnych. - W dawnym, tradycyjnym domu pisanki można było znaleźć na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane przez wiele lat, bo im starsza pisanka, tym większa jej moc - tłumaczyła. Mówiła także, iż pisanki chroniły przed pożarami, nieszczęściami, a także zapewniały zdrowie i dostatek.