Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Ile jeszcze dni zosta這? O tradycji 鈍i徠 Wielkiej Nocy

安i皻a Wielkiej Nocy coraz bli瞠j! W zwi您ku z tym informujemy, kiedy w tym roku wypadaj. Przedstawiamy tradycje otaczaj帷ych Wielkanoc 鈍i徠, a tak瞠 przytaczamy wypowied profesor Katarzyny Smyk na temat znaczenia pisanek.

Wielkanoc nie ma konkretnej daty kalendarzowej. Ta jest bowiem zależna od pierwszej wiosennej pe軟i Księżycowej. Święto może zatem wypaść między 22 marca, a 25 kwietnia. Odnosi się to do zasad określonych w 325 r. podczas soboru nicejskiego. 

Kiedy obchodzimy Wielkanoc w 2023 roku?

Wielkanoc w tym roku przypada na 9 kwietnia. Jak wiadomo, mamy także dwa święta sąsiadujące datami: Wielką Sobotę obchodzimy 8 kwietnia, natomiast Wielki Poniedziałek - 10 kwietnia.

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazet.pl

Wielkanoc - tradycja święta, inne ważne daty

Warto wspomnieć o tym, że Wielkanoc jest najstarszym świętem spośród wszystkich obchodzonych przez chrześcijan. Oczekiwania na nią rozpoczyna karnawał, który trwa od 6 stycznia (święto Trzech Kr鏊i), kończy się natomiast dzień przed 字od Popielcow. Ta przypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa. Ostatnie dni karnawału (ostatki) są jeszcze okazją do zabawy przed ponad 40-dniowym okresie postu. 7 dni przed Wielkanocą wypada Niedziela Palmowa. Stała się ona symbolem wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Rozpoczyna także tzw. Wielki Tydzień - jest to okres wspominania monumentalnych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej.

Ważnym wydarzeniem w kontekście świąt jest Triduum Paschalne, które składa się na trzy etapy: Ostatnią Wieczerzę, Wielki Piątek oraz spoczynek w grobie i zmartwychwstanie. 

Tradycja skupia się także na uroczystym śniadaniu konsumowanym w gronie rodzinnym. Odbywa się ono po mszy rezurekcyjnej. 

TVN24 przywołuje wypowiedź Katarzyny Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie, na temat tradycji pisanek; charakterystycznych malowanych jajek wielkanocnych. - W dawnym, tradycyjnym domu pisanki można było znaleźć na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane przez wiele lat, bo im starsza pisanka, tym większa jej moc - tłumaczyła. Mówiła także, iż pisanki chroniły przed pożarami, nieszczęściami, a także zapewniały zdrowie i dostatek. 

Zobacz wideo Doda ubrała wielkanocną choinkę
Wi璚ej o: