Ferie zimowe 2023. Które województwa zaczynają zimowy wypoczynek? [HARMONOGRAM]

Okres ferii zimowych jest z pewnością czasem na wypoczynek lub na bardziej aktywne wyjazdy. Warto wspomnieć, iż nie jest jednolity czasowo dla każdego z województw. Niektórzy właśnie teraz mają okazje do cieszenia się z wolnego. Inni mają go już za sobą, pozostali dopiero rozpoczną wypoczynek. Przedstawiamy, w których województwach zaczynają ferie 30.01 i harmonogram dla wszystkich regionów.

Ferie zimowe zapewniają dwa tygodnie wolnego, który można zagospodarować na przykład na podróże. Warto w tym przypadku zatem zorientować się, w których regionach przypada najbliższy okres wolnego. Przedstawiamy rozpiskę z podziałem na województwa.

Na jakie województwa przypadają ferie zimowe 30.01? 

W najbliższy poniedziałek (30.01) rozpoczyna się kolejna tura ferii. Odpoczywać będą uczniowie z pięciu kolejnych województw.

Poniżej przedstawiamy harmonogram dla poszczególnych województw:

  • od 16 stycznia do 29 stycznia wolne mają: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie oraz śląskie;
  • od 23 stycznia do 5 lutego wolne mają: podlaskie oraz warmińsko-mazurskie;
  • od 30 stycznia do 12 lutego wolne mają: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie oraz wielkopolskie;
  • od 13 lutego do 26 lutego wolne mają: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie oraz zachodniopomorskie.

Ferie zimowe - dokąd jechać?

Jakie rejony polskie i zagraniczne są ciekawymi opcjami na ferie zimowe? Z pewnością warto skorzystać z ofert małych beskidzkich mieścin. Jednym z powodów jest, chociażby dobre zagospodarowanie stoków narciarskich. Warto pamiętać także w ich kontekście o przystępnych cenach hoteli. Proponujemy Beskid Śląski lub Beskid Sądecki.

Co jednak możemy polecić, gdy ma się ochotę na podróże zagraniczne? Warto skupić się na Włoszech i Hiszpanii. Można w tych rejonach łatwo połączyć zwiedzanie z urlopem narciarskim. Sprzyjać słonecznej pogodzie mogą południowe obszary tych krajów, natomiast śniegu warto szukać w Alpach (północne Włochy), a także w Pirenejach (północny wschód Hiszpanii).

Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Bezpieczeństwo podczas kolonii

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zaznaczył, że resort edukacji przygotował bazę wypoczynku, w której rodzice mogą sprawdzić, czy organizator kolonii i półkolonii zapewnił bezpieczeństwo uczestnikom. Wiceminister powiedział, że zdecydowana większość dzieci wyjeżdża na zorganizowane wyjazdy w kraju. I dodał, że dla najmłodszych dzieci zorganizowano bardzo dużo półkolonii.

Organizatorzy wypoczynku najpierw obowiązkowo muszą zgłosić wyjazdy do kuratorium. Później, po zatwierdzeniu przez kuratora, wyjazd trafia do bazy wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Baza dostępna jest pod adresem www.wypoczynek.mein.gov.pl.

Zobacz wideo Ferie w jednym terminie. Minister Niedzielski komentuje: Nasze stanowisko jest bezwzględne
Więcej o: