Kiedy jest tłusty czwartek w 2023 roku? Ostatni tydzień karnawału już za kilka tygodni

Kiedy przypada tłusty czwartek w tym roku? Koniec karnawału jest coraz bliżej. Już w przyszłym miesiącu miłośnicy słodkości będą mieli swoje święto, podczas którego nie obowiązują żadne limity.

Według tradycji w tłusty czwartek możemy objadać się bez ograniczeń, małe słodkości mają też przynosić nam szczęście na kolejne dni roku. Dotyczy to przede wszystkim pączków, faworków, oponek oraz innych słodkości. Skąd wziął się tłusty czwartek i kiedy wypada w 2023 roku?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tłusty Czwartek. Kolejka pod najstarszą pączkarnią w Warszawie

Kiedy jest tłusty czwartek w tym roku?

Tłusty czwartek co roku wypada dokładnie 52 dni przed Wielkanocą. W 2023 roku tłusty czwartek (nazywany też ostatkami czy zapustami) świętujemy 16 lutego. Tego dnia największe kolejki będą się ustawiać w cukierniach oraz pączkarniach. Jest to również dla wielu osób ostatni czwartek przed wielkim postem, który obowiązuje chrześcijan. Tłusty czwartek rozpoczyna też ostatni tydzień karnawału, który kończy się wraz z nadejściem Środy Popielcowej. 

Mole spożywcze (zdjęcie ilustracyjne)Mole domowe. Jak się ich pozbyć? Skuteczne sposoby na nieznośne insekty

Tłusty czwartek. Skąd wzięła się ta tradycja?

Początki tłustego czwartku sięgają czasów antycznych. Wtedy też jednego dnia nikogo nie obowiązywały ograniczenia w jedzeniu. Poganie uważali, że tego dnia żegnamy się z zimą i witamy wiosnę. Organizowano wtedy wielkie uczty, pojawiał się również pączek z ciasta chlebowego, nadziewany słoniną. W Polsce ten dzień zaczął się pojawiać w XVI wieku i był kojarzony ze słodkimi przysmakami. W popularnym wtedy jedzeniu pojawiał się orzech lub migdał, który miał zwiastować powodzenie i dostatek. Obecnie najpopularniejsze są słodkie pączki, najczęściej podawane z nadzieniem różanym czy truskawkowym. Smaki te są jednak coraz bardziej urozmaicane.

Muszki owocówkiCo na muszki owocówki - jak się ich pozbyć z domu? Domowe sposoby

Więcej o: