Walentynki 2023. Kiedy przypada święto zakochanych? Jaka jest jego historia?

Zbliżają się Walentynki. Kiedy przypadają? Jakie legendy są związane ze świętem zakochanych? Przypominamy.

Walentynki są szczególnym dniem nie tylko dla zakochanych, ale także par z długoletnim stażem i osób, które wyznanie miłości ukochanym mają jeszcze przed sobą. Dla jednych jest to okazja, aby przypomnieć swojej drugiej połówce, jak bardzo się ją kocha, dla innych - szansa, by powiedzieć "kocham cię" po raz pierwszy.

Kiedy są Walentynki? Łatwo zapamiętać, bo w Polsce święto zakochanych przypada zawsze w tym samym terminie - 14 lutego. Tym razem we wtorek.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Ferie zimoweFerie zimowe 2023. Harmonogram dla wszystkich województw

Skąd wzięły się Walentynki? Kim był św. Walenty?

Historia walentynek sięga czasów pogańskich. W starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, czyli święta na cześć Fauna - bożka płodności. Organizowano huczne zabawy, w trakcie których młodzi mężczyźni losowali z urny imiona przyszłych wybranek.

Święto przetrwało do końca V wieku, kiedy to papież Gelazy zastąpił Luperkalia świętem liturgicznym ku czci męczennika i patrona miłości, św. Walentego. Jak zasłużył na swoje święto? Panujący w III w. cesarz Klaudiusz II Gocki uznał, że mężczyźni nie powinni się żenić, tylko uczestniczyć w wojnach. Biskup Walenty, nie zważając na zakaz, udzielał ślubów chętnym parom, za co władca skazał go na śmierć.

Wielkanoc - zdjęcie ilustracyjneWielkanoc 2023. Kiedy wypada? Ile zostało dni do świąt?

Inna powiązana z miłością legenda o Walentym przedstawia go jako młodzieńca pomagającego prześladowanym chrześcijanom. Za dawanie ludziom schronienia chłopak został skazany na śmierć. Oczekując w celi na egzekucję, Walenty napisał na pożegnanie list do ukochanej i podpisał go: "Twój Walenty". Tak podobno narodził się zwyczaj wysyłania sympatiom liścików/kartek walentynkowych.

Więcej o: