Walentynki są szczególnym dniem nie tylko dla zakochanych, ale także par z długoletnim stażem i osób, które wyznanie miłości ukochanym mają jeszcze przed sobą. Dla jednych jest to okazja, aby przypomnieć swojej drugiej połówce, jak bardzo się ją kocha, dla innych - szansa, by powiedzieć "kocham cię" po raz pierwszy.
Kiedy są Walentynki? Łatwo zapamiętać, bo w Polsce święto zakochanych przypada zawsze w tym samym terminie - 14 lutego. Tym razem we wtorek.
Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl >>>
Historia walentynek sięga czasów pogańskich. W starożytnym Rzymie 14 lutego obchodzono wigilię Luperkaliów, czyli święta na cześć Fauna - bożka płodności. Organizowano huczne zabawy, w trakcie których młodzi mężczyźni losowali z urny imiona przyszłych wybranek.
Święto przetrwało do końca V wieku, kiedy to papież Gelazy zastąpił Luperkalia świętem liturgicznym ku czci męczennika i patrona miłości, św. Walentego. Jak zasłużył na swoje święto? Panujący w III w. cesarz Klaudiusz II Gocki uznał, że mężczyźni nie powinni się żenić, tylko uczestniczyć w wojnach. Biskup Walenty, nie zważając na zakaz, udzielał ślubów chętnym parom, za co władca skazał go na śmierć.
Inna powiązana z miłością legenda o Walentym przedstawia go jako młodzieńca pomagającego prześladowanym chrześcijanom. Za dawanie ludziom schronienia chłopak został skazany na śmierć. Oczekując w celi na egzekucję, Walenty napisał na pożegnanie list do ukochanej i podpisał go: "Twój Walenty". Tak podobno narodził się zwyczaj wysyłania sympatiom liścików/kartek walentynkowych.