Wielkanoc 2023. Kiedy wypada? Ile zostało dni do świąt?

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze spośród wszystkich świąt, które obchodzone są przez chrześcijan. Dzień nie jest powiązany z określoną datą w kalendarzu. Kiedy wypada? To już zależy od pełni Księżyca.

Wielkanoc nie ma stałego miejsca w kalendarzu. Zgodnie z zasadami przyjętymi w 325 r. przez sobór nicejski, data zależy od pierwszej wiosennej pełni Księżyca - najwcześniej święto może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Domowe sposoby na ciastolinę i slime - idealne na ferie

Wielkanoc 2023. Kiedy wypadają święta? 

Wielkanoc w 2023 roku obchodzimy 9 kwietnia. Wielka Sobota przypada 8 kwietnia, a Wielki Poniedziałek 10 kwietnia.

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze spośród wszystkich świąt chrześcijańskich. Oczekiwania na Wielką Niedzielę rozpoczyna karnawał (zapusty). Trwa on od 6 stycznia (święta Trzech Króli) - a kończy się dzień przed Środą Popielcową, która wypada na 46 dni przed zmartwychwstaniem Jezusa - w tym roku 22 lutego. W ostatnie dni karnawału trwają tak zwane ostatki - ostatnia okazja do hucznej zabawy przed 40-dniowym okresem postu i wyciszenia.

Następnie, 7 dni przed Wielkanocą jest Niedziela Palmowa. Symbolizuje ona wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Dzień rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli czas, w którym wspomina się najważniejsze dla wiary chrześcijańskiej wydarzenia. Ostatnie trzy doby tego tygodnia: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania znane są jako Triduum Paschalne. Święta kończy Wielki Poniedziałek inaczej zwany śmigusem-dyngusem.

Święta Wielkanocne. Polska tradycja

Niedziela, podobnie jak i poniedziałek, są w Polsce dniami wolnymi od pracy. Zgodnie z polską tradycją chrześcijańską, po porannej mszy rezurekcyjnej rodzina wspólnie zasiada do uroczystego śniadania, które rozpoczynają świąteczne życzenia. O potrawach na wielkanocnym stole w artykule: 

Więcej o: