Problem zaparowanych okien to powracające utrapienie w wielu domach. Często nie jest to wina nieszczelnych okien, a warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz oraz poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Jak można skutecznie poradzić sobie z parującymi szybami?
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Szyby stanowią barierę dzielącą wnętrze domu od warunków panujących na zewnątrz. Przy nieodpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu unosząca się para wodna w kontakcie z zimną, szklaną powierzchnią skrapla się, przez co na oknach możemy zauważyć kropelki wody.
Analogiczną sytuację możemy zauważyć w łazienkach, kiedy podczas kąpieli nagromadzona w pomieszczeniu para osiada na powierzchni lustra, na której po chwili ulega skropleniu. W jaki sposób można przeciwdziałać temu naturalnemu zjawisku?
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w domu. Pozwoli to nie tylko uniknąć zaparowanych i mokrych szyb, ale także zmniejszy ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Aby zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiednio dostosowaną i sprawną wentylację. Oprócz nawiewników, montowanych bezpośrednio na ramie okiennej, zapewniających stałą mikrowymianę powietrza, równie dobrym i prostym sposobem jest zwyczajne regularne wietrzenie. Wystarczy około 15 minut w ciągu dnia. Warto również pamiętać o utrzymaniu w pomieszczeniach stałej temperatury, od 18 do 21 st. C. To również pozwoli przeciwdziałać parowaniu okien.