Co zrobić, żeby okna nie parowały? Najlepsze sposoby na pozbycie się wilgoci z domu

Nie zawsze parujące szyby oznaczają, że okna są nieszczelne i nadają się do wymiany. Najczęściej jest to oznaka, że w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka wilgotność. Zdarza się, że zaparowane szyby są wynikiem dużej różnicy temperatur wewnątrz domu w stosunku do tej na zewnątrz. W jaki sposób można skutecznie przeciwdziałać parowaniu szyb?

Problem zaparowanych okien to powracające utrapienie w wielu domach. Często nie jest to wina nieszczelnych okien, a warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz oraz poziomu wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Jak można skutecznie poradzić sobie z parującymi szybami?

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dlaczego okna parują?

Szyby stanowią barierę dzielącą wnętrze domu od warunków panujących na zewnątrz. Przy nieodpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu unosząca się para wodna w kontakcie z zimną, szklaną powierzchnią skrapla się, przez co na oknach możemy zauważyć kropelki wody.

Analogiczną sytuację możemy zauważyć w łazienkach, kiedy podczas kąpieli nagromadzona w pomieszczeniu para osiada na powierzchni lustra, na której po chwili ulega skropleniu. W jaki sposób można przeciwdziałać temu naturalnemu zjawisku?

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza w domu. Pozwoli to nie tylko uniknąć zaparowanych i mokrych szyb, ale także zmniejszy ryzyko powstawania grzybów i pleśni. Aby zadbać o odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, należy zadbać o odpowiednio dostosowaną i sprawną wentylację. Oprócz nawiewników, montowanych bezpośrednio na ramie okiennej, zapewniających stałą mikrowymianę powietrza, równie dobrym i prostym sposobem jest zwyczajne regularne wietrzenie. Wystarczy około 15 minut w ciągu dnia. Warto również pamiętać o utrzymaniu w pomieszczeniach stałej temperatury, od 18 do 21 st. C. To również pozwoli przeciwdziałać parowaniu okien. 

Więcej o: