Czy 6 stycznia można jeść mięso? Co z postem w Święto Trzech Króli?

Święto Trzech Króli ma stałą datę - 6 stycznia. W tym roku przypada w piątek, przez co praktykujący katolicy zastanawiają się, czy powinni tego dnia pościć lub powstrzymywać się od jedzenia mięsa. Wyjaśniamy.

Ścisły post w Kościele katolickim obowiązuje tylko dwa razy w roku: w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Dotyczy wszystkich wiernych między 18. a 60. rokiem życia i polega na ograniczeniu spożywanego w ciągu dnia jedzenia do jednego posiłku sytego oraz dwóch niepełnych.

Święto Trzech Króli 2023. Czy trzeba wtedy pościć? Czy jest dyspensa?

Oprócz postu, wiernych, którzy ukończyli 14 lat, obowiązuje jeszcze wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jak wynika z kanonu 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego:

Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Zgodnie z tym zapisem 6 stycznia 2023 roku - w dniu Święta Trzech Króli, czyli uroczystości Objawienia Pańskiego - wyjątkowo nie ma postu i nie trzeba powstrzymywać się od jedzenia mięsa.

Wiadomości z Polski i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

6 stycznia wolny od pracy. Sklepy będą zamknięte

Warto dodać, że Święto Trzech Króli jest dniem ustawowo wolnym od pracy i zajęć w szkołach. Nieczynna będzie wtedy większość sklepów i marketów. Zakupy będzie można zrobić tylko na stacjach benzynowych, w dyżurujących aptekach i w niektórych małych osiedlowych sklepikach, gdzie obsługą klientów zajmą się właściciele.

Zobacz wideo Czy Polska jest świeckim państwem? Postanowiliśmy zapytać. Odpowiedzi były bardzo zbliżone
Więcej o: