Święta Bożego Narodzenia już za nami. W większości domów przed wigilią stanęła choinka, którą ozdabialiśmy wspólnie z innymi członkami rodziny. Teraz wielu zastanawia się nad tym, jaka data jest najlepsza, by rozebrać drzewko i schować je do piwnicy (w przypadku sztucznej) lub wyrzucić. Zgodnie z tradycją do wyboru mamy aż cztery daty.
Datę rozebrania choinki wyznaczają trzy święta, które mają symboliczne znaczenie w kalendarzu liturgicznym. Pierwsza z nich to 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, powszechniej znane jako Trzech Króli.
Drugą graniczną datą na rozebranie świątecznego drzewka jest pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli - w tym roku będzie to 8 stycznia. W pierwszą niedzielę po Trzech Króli w Kościele katolickim wspomina się chrzest Jezusa Chrystusa.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Trzecia data, która może wskazywać nam termin rozebrania choinki i jednocześnie ma symboliczne znaczenie w roku liturgicznym to uroczystość Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny i Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Zamyka ono liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Każdego roku uroczystość ta wypada 2 lutego.
Istnieje jeszcze jedna data, która w wielu domach jest wskazówką, by rozebrać choinkę. Według niektórych najlepszym momentem jest dzień po wizycie duszpasterskiej. Ta odbywa się w różnych terminach w zależności od parafii, dlatego jest to mniej sprecyzowana data, niż w przypadku podanych wyżej świąt.
O ile w przypadku sztucznych choinek, nie ma większego problemu (możemy je po prostu schować do piwnicy), o tyle w przypadku żywego drzewka pojawia się pytanie o to, gdzie można je wyrzucić. Przypominamy, drzewko to odpad biodegradowalny, co oznacza, że powinna trafić do brązowego kontenera. Ważne, aby odpowiednio ją przygotować. Niektóre gminy pozwalają też na zostawianie drzewek w pobliżu altan śmietnikowych - zanim to jednak zrobimy, sprawdźmy, czy w naszej ta zasada również obowiązuje.