Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy powinna stać w domu? Możliwe aż cztery daty

Kiedy rozebrać choinkę po świętach Bożego Narodzenia? Według tradycji możemy zdecydować się na jedną z aż czterech dat związanych z kalendarzem liturgicznym. Jakie to terminy? Odpowiadamy.

Święta Bożego Narodzenia już za nami. W większości domów przed wigilią stanęła choinka, którą ozdabialiśmy wspólnie z innymi członkami rodziny. Teraz wielu zastanawia się nad tym, jaka data jest najlepsza, by rozebrać drzewko i schować je do piwnicy (w przypadku sztucznej) lub wyrzucić. Zgodnie z tradycją do wyboru mamy aż cztery daty. 

Zobacz wideo Sztuczna czy prawdziwa? Która choinka bardziej eko?

Kiedy rozebrać choinkę? Możliwe cztery terminy

Datę rozebrania choinki wyznaczają trzy święta, które mają symboliczne znaczenie w kalendarzu liturgicznym. Pierwsza z nich to 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego, powszechniej znane jako Trzech Króli

Drugą graniczną datą na rozebranie świątecznego drzewka jest pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli - w tym roku będzie to 8 stycznia. W pierwszą niedzielę po Trzech Króli w Kościele katolickim wspomina się chrzest Jezusa Chrystusa. 

Lubelskie. Włamał się do kościoła, zniszczył figurkę i zasnął, może trafić na 5 lat do więzienia.Ludwin. Włamał się do kościoła, zniszczył szopkę i zasnął w konfesjonale

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Trzecia data, która może wskazywać nam termin rozebrania choinki i jednocześnie ma symboliczne znaczenie w roku liturgicznym to uroczystość Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny i Ofiarowania Pańskiego, w Polsce nazywane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Zamyka ono liturgiczny okres Bożego Narodzenia. Każdego roku uroczystość ta wypada 2 lutego

Istnieje jeszcze jedna data, która w wielu domach jest wskazówką, by rozebrać choinkę. Według niektórych najlepszym momentem jest dzień po wizycie duszpasterskiej. Ta odbywa się w różnych terminach w zależności od parafii, dlatego jest to mniej sprecyzowana data, niż w przypadku podanych wyżej świąt. 

Co zrobić z choinką po świętach? 

O ile w przypadku sztucznych choinek, nie ma większego problemu (możemy je po prostu schować do piwnicy), o tyle w przypadku żywego drzewka pojawia się pytanie o to, gdzie można je wyrzucić. Przypominamy, drzewko to odpad biodegradowalny, co oznacza, że powinna trafić do brązowego kontenera. Ważne, aby odpowiednio ją przygotować. Niektóre gminy pozwalają też na zostawianie drzewek w pobliżu altan śmietnikowych - zanim to jednak zrobimy, sprawdźmy, czy w naszej ta zasada również obowiązuje. 

Choinka (zdjęcie ilustracyjne)Co zrobić z choinką po świętach? Czy można ją wrzucić do kontenera?

Więcej o: