W Polsce ubieranie choinki jest nieodłącznym elementem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją drzewko powinno być ubierane w Wigilię 24 grudnia. Wiele osób decyduje się na ubranie choinki wcześniej, by dłużej cieszyć się atmosferą świąt. Kiedy natomiast rozebrać choinkę?
W polskiej tradycji przyjęło się, że choinka rozbierana jest 6 stycznia - wówczas w Kościele katolickim świętowane jest Święto Trzech Króli. Wydarzenie to upamiętnia trzech mędrców, którzy prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską przybyli do Betlejem, by powitać na świecie Jezusa. Jest to także dzień wolny od pracy. Wiele osób traktuje ten dzień jako zakończeni Bożego Narodzenia.
Drugim terminem jest dzień, w którym wypada święto Chrztu Pańskiego. Warto pamiętać, że jest to święto ruchome i wypada w pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli. W 2023 roku jest to niedziela 8 stycznia.
Kolejne osoby twierdzą, że choinkę należy utrzymać do 12 stycznia. Wówczas wypada koniec liturgicznego okresu Bożego Narodzenia.
Ostatnim wskazywanym przez wiernych terminem jest 2 lutego. Tego dnia wypada święto Matki Boskiej Gromnicznej. Niepisanym zwyczajem jest też rozbieranie choinki po wizycie duszpasterskiej, tak zwanej kolędzie.
Przeczytaj więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli choinka po świętach jest nadal świeża i w dobrym stanie, to możemy spróbować ją zasadzić w ogrodzie w domu. Przywiędnięte drzewko możemy natomiast wykorzystać na kompost. W blokach choinki zostawia się zwykle obok śmietników. Takie drzewko można też samemu zabrać do punktu zbiórki odpadów, gdzie zostanie potraktowana jako odpad biodegradowalny. Można też skontaktować się z ogrodem zoologicznym - niektóre takie miejsca przyjmują choinki, które są wykorzystywane na ściółkę.